رفتن به بالا

تارنمای شخصی مراد علی امین وند – اللّهم عجّل لولیک الفرج

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰
  • الجمعة ۸ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 18 June

برنامه “هشتگ گفت و گو” با موضوع مادرانگی به سمت اینستاگرامی در فضای مجازی و با حضور مرادعلی امین وند رئیس خانه فعالان مجازی و کارشناس حوزه فضای مجازی، یوسف خدابنده لو پژوهشگر و روان درمانگر کلینیک سازمان فضای مجازی سراج از شبکه رادیویی گفت و گو روانه آنتن شد. هشتگ گفت و گو: چگونه […]

برنامه “هشتگ گفت و گو” با موضوع مادرانگی به سمت اینستاگرامی در فضای مجازی و با حضور مرادعلی امین وند رئیس خانه فعالان مجازی و کارشناس حوزه فضای مجازی، یوسف خدابنده لو پژوهشگر و روان درمانگر کلینیک سازمان فضای مجازی سراج از شبکه رادیویی گفت و گو روانه آنتن شد.

هشتگ گفت و گو: چگونه مفهوم مقدس مادر در انفجار فضای مجازی ایران دچار خدشه می شود؟

امین وند: مادران رکن تربیتی و خط اول تربیتی فرزندان هستند و پایه آموزشی رفتار افراد در آینده بر مبنای نوع تربیت مادران شکل می گیرد.
متاسفانه همگام با ورود یک تکونولوژی و پدیده در حوزه ارتباطی و رفتاری و امکانات الکترونیکی، فرهنگ استفاده صحیح از آن وارد جامعه نشد و بومی سازی لازم هم صورت نگرفت و همین موضوع موجب افزایش آسیب های اجتماعی در کشور نسبت به سطح دنیا شده است.

هشتگ گفت و گو: علت تمایل مادران به انتشار عکس هایی در فضای اینستاگرام که آنها را فارغ از خانواده نشان دهد چیست؟

خدابنده لو: انطباق زیستی، روانی، اجتماعی مردم با شکل گیری یک پدیده به زمان نسبتاً طولانی نیاز دارد. متاسفانه مجرد بودن، بچه نداشتن و داشتن یک بدن خاص در فضای مجازی به یک ارزش تبدیل و فراگیر شده است. ویژگی هایی که فرد از یک مادر ایده آل می بیند مادری لاغر است که فقط به پیشرفت فردی اهمیت می دهد. وقتی ارزش ها متفاوت می شوند مادران هم در یک جامعه فرد گرا به پیشرفت فردی خود فکر می کنند اما این استاندارد غربی با جامعه ما انطباقی ندارد.
تعریفی که از برخی مادران ایده آل در ایران شده تعریف کارآمدی نیست. طبق این تعریف مادر برای ارزشمند تلقی شدن تصاویری را در اینستاگرام منتشر می کند تا خود را به مادر ایده آل نزدیک کند.

امین وند: در حال حاضر وضعیت جامعه ما به گونه ای شده که افراد به جای جمع گرایی به فرد گرایی تمایل پیدا کرده اند. یعنی مادری که برای خانواده خود و فرزندان و همسر خود فداکاری می کرد به خودنمایی در فضای مجازی می پردازد. مثلا یک مادر برای اینکه فرزندش در تاریخ ۷/ ۷/۹۷ متولد شود سلامت جنین را به خطر انداخته و عمل به دنیا آمدن فرزند خود را با روش های مختلف به تعویق می اندازد تا در این تاریخ متولد شود. دلیل این کار هم خودنمایی در اینستاگرام و فضای مجازی است.

هشتگ گفت و گو: عوامل زیرساخت چنین نوع تفکراتی از کجا نشأت می گیرد؟

امین وند: رویکردها و رفتارهای اشتباه در فضای مجازی از منظر کارشناسان دلایل متعددی دارد. ما در حوزه حاکمیتی با انفعال فرهنگی و آموزشی مواجه هستیم. در بررسی های فرهنگی به فرد محوری تاکید می شود و نسخه هایی که برای درمان و پیشگیری نوشته می شود نیز بر مبنای فردگرایی است و همین به تفکر فمینیستی دامن می زند.
رفتارهایی که از افراد در اینستاگرام شاهدیم نشات گرفته از دروغ های پنهانی است که ریشه در عقده های درمان نشده، حسرت های زندگی، میل به خودنمایی و حسادت به زندگی دیگران دارد.
۹۵ درصد افرادی که در اینستاگرام خودشان را لاکچری نشان می دهند واقعا اینگونه نیستند و همه اتفاقاتی که در این صفحات نمایش داده می شود آن چیزی است که فرد آرزو دارد یک روزی باشد اما نیست و این باعث برانگیختگی حسادت در افراد دیگر می شود. این مسیر تا جایی پیش رفته که طلاق در خانواده ها افزایش یافته و پدیده هایی مانند ازدواج سفید شکل گرفته است.

هشتگ گفت و گو: چه باید کرد که مادران اصالت مادرانگی خود را حفظ کنند تا فضای مجازی به پیکره خانواده ها لطمه ای وارد نکند؟

خدابنده لو: باید یک نگرش آفرینی و ارزش آفرینی در جامعه ایجاد شود که منطبق با فرهنگ جامعه و بسته زیستی، اجتماعی و روانی ما منطبق بوده و بیشترین کارکرد را داشته باشد. اولین قدم شکل گیری تفکر انتقادی نسبت به پیام های موجود در فضای مجازی است.
در حال حاضر ارزش هایی مانند ثروت، ظاهر و اندام زیبا ارزش شده است درحالیکه این موارد تنها یک جنبه از ارزش هاست و می تواند میزان رضایت از زندگی و سلامت روانی را در افراد کاهش دهد. ضمن اینکه ارزش های دیگری هم مانند انسان بودن وجود دارد و باید این مسئله را در جامعه که صِرف داشتن، ارزش نیست ترویج دهیم.
در این فضا دیگران مهم تلقی می شوند که باید این نگرش نیز اصلاح شود. باید این نگرش به جامعه تزریق شود که اتفاقات ریز هم می تواند انسان را شاد کند و نیازی به اتفاقات و جشن های بزرگ نیست.
یک مادر ایده آل از نظر بسیاری از روان شناسان مادر سالمی نیست. مادر هم همچون افراد دیگر جامعه مسائل و مشکلات خود را دارد و همیشه نمی تواند توجه کند. بنابراین لزومی ندارد که مادر همواره ایده آل باشد و خود را ایده آل نشان دهد چراکه در این صورت دچار نوعی اختلال است.

منبع : رادیو گفتگو

اخبار مرتبط