رفتن به بالا

تارنمای شخصی مراد علی امین وند – اللّهم عجّل لولیک الفرج

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰
  • الإثنين ۱۱ ربيع أول ۱۴۴۳
  • 2021 Monday 18 October

یک کارشناس معتقد است در حال حاضر دلیلی برای استفاده مردم از فیلتر شکن وجود ندارد و نرم افزارهای امن داخلی جایگزین شده اند اما در مقابل کارشناسان دیگر این حوزه عقیده دارند نرم افزارهای جایگزین از نظر امنیت دچار مشکل هستند. برنامه ” هشتگ گفت و گو ” رادیو گفت و گو با موضوع […]

یک کارشناس معتقد است در حال حاضر دلیلی برای استفاده مردم از فیلتر شکن وجود ندارد و نرم افزارهای امن داخلی جایگزین شده اند اما در مقابل کارشناسان دیگر این حوزه عقیده دارند نرم افزارهای جایگزین از نظر امنیت دچار مشکل هستند.

برنامه ” هشتگ گفت و گو ” رادیو گفت و گو با موضوع فیلتر شکن ها در حریم خصوصی و خطرات آن با حضور مهندس محمدامین مرندی ،سرپرست صیانت و بازرسی مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال و مسئول حقوقی و مقررات گذاری مرکز فناوری اطلاعات در رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد ، مهندس مراد علی امین وند ، از فعالان حوزه مجازی و افراسیابی ، کارشناس ارشد فضای مجازی روانه آنتن شد.

هشتگ گفت و گو : VPN چیست ؟ آیا این نرم افزار به منظور ورود به سایت های فیلتر دار ساخته شده است؟ تفاوت آن با فیلتر شکن چیست؟

مرندی : کاربران برای استفاده از VPN باید اطلاعات کافی داشته باشند.ابتدا باید بدانیم تفاوت VPN و فیلترشکن در چیست.اصلی ترین کاربرد استفاده از VPN ها طراحی شبکه های امن درون سازمانی است که به منظور انتقال اطلاعات امن درون سازمان و کاهش دسترسی افراد خارج سازمان به اطلاعات محرمانه و سری استفاده می شود.
VPN ها اطلاعات مربوط به خود شماست که به صورت مشخص کد گذاری شده است که برای انتقال اطلاعات اسفاده می شود بنابراین امکان استفاده دیگران وجود ندارد .اما زمانی که از فیلترشکن رایگان استفاده می کنید مطمئنا شخصی پشت ماجرا قرار دارد و شما نیز برای انتقال اطلاعات محرمانه از این فیلترشکن استفاده نمی کنید.در واقع بخشی از اطلاعات شما برای اشخاصی که این نرم افزار را ساخته اند ارزشمند است.اینکه یک VPN خاص معروف میشود و همه به استفاده از آن تشویق می شوند مطمئنا دست هایی پشت پرده قرار دارد.

امین وند: VPN ها برای نخستین بار برای دور زدن فیلتر طراحی و ایجاد نشده اند اما کاربرد های ثانویه برای نرم افزارها ایجاد می شود.عدم شناسایی ضعف های این تونل های اطلاع رسان آسیب زا خواهد بود .

هشتگ گفت و گو: آیا نشانه و علامتی وجود دارد که بتوان VPN معتبر را شناسایی کرد و از ایمن بودن آن اطمینان داشت ؟

مرندی : در حال حاضر کمیسیون هایی در دولت تشکیل شده است که VPN ها را ساماندهی کند و مردم با یک جستجوی ساده در اینترنت VPN های مجاز را بشناسند و استفاده کنند. بنابراین VPN باید قانونی باشد و بستر تهیه نرم افزار را بشناسید .
برای تهیه این فیلترشکن ها به اپ استور مراجعه می کنید.اپ استور داخلی VPN غیر مجاز دراختیار شما قرار نمی دهد چرا که خلاف موازین کشور است.اما بیشتر فیلتر شکن ها که از اپ استورهای خارجی دانلود می شود به دلیل مجهز بودن به ویروس های خاص از گوشی شما اطلاعات را خارج می کنند و به رمز های بانکی و داده های شما دسترسی پیدا می کنند .

افراسیابی : گرچه تونل و کانالی که از طریق VPN ایجاد می شود برای دیگران غیرقابل دسترس است اما اطلاعات شما برای سازنده VPN به راحتی قابل بهره برداری می باشد.
فیلتر شکن ها نیز آسیب های خاص خود را دارند و می توانند به اطلاعات ما بر اساس نرم افزارها و بد افزار هایی که ما نصب می کنیم دسترسی یابند . هر بار که ما به فیلتر شکن متصل می شویم اطلاعات ما به سرور مخابره و فعالیت رصد می شود.همچنین فیلتر شکن ها همراه خود سایت هایی را تبلیغ می کنند که امن نیستند.
درحال حاضر دلیلی برای استفاده از فیلتر شکن وجود ندارد.افراد می توانند نرم افزار هات گرام را از بازاردانلود کنند و وارد تلگرام شوند.این نرم افزار به صورت کاملا کنترل شده موارد آسیب رسان را فیلتر کرده است و محتوای مناسب را اختیار کاربران قرار می دهد.

امین وند : در خصوص امنیت نرم افزاری هایی که از مدل اصلی الگو برداری می کنند و تونل ها و دسترسی هایی که به نرم افزار اصلی ایجاد می کنند بحث وجود دارد.
راهکار تثبیت شده که در دنیا مورد استفاده است اینترنت رده بندی شده است.خانواده ها به عنوان پایه و اصلی ترین نهاد باید رده بندی کودک ، نوجوان و .. برای دسترسی به اینترنت بر روی گوشی خود ایجاد کنند. شورای عالی فضای مجازی باید به یک مدل واحد دست یابد تا شاهد فیلتر شدن نرم افزار نباشیم.باید از نرم افزارهای بومی حمایت شود و اینترنت با دسترسی های متنوع در فضای مجازی ایجاد شود. باید چاره ای اندیشید چرا که بسیاری از افراد مانند دانشجویان پزشکی به اطلاعاتی نیاز دارند که فیلتر است.
همچنین طرح VPN قانونی که سال ها پیش مطرح شد اما به دلیل عدم توافق تصمیم گیران ناتمام باقی ماندباید مجددا پیگیری شود.

اخبار مرتبط