رفتن به بالا

تارنمای شخصی مراد علی امین وند – اللّهم عجّل لولیک الفرج

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الجمعة ۲ شوال ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 14 May

خواهرخواندگی نماد صلح و ابزار دیپلماسی شهری امروز درگیری های بین المللی رو به فزون می باشند و این درگیری ها مستقیما بر روی وضعیت زندگی عامه مردم دنیا تاثیر منفی خواهد گذاشت . هیچ انسان آزاده ای علاقه مند به ایجاد تنش و جنگ افروزی نبوده و نیست و سعی انسان ها فارغ از […]

خواهرخواندگی نماد صلح و ابزار دیپلماسی شهری
امروز درگیری های بین المللی رو به فزون می باشند و این درگیری ها مستقیما بر روی وضعیت زندگی عامه مردم دنیا تاثیر منفی خواهد گذاشت .
هیچ انسان آزاده ای علاقه مند به ایجاد تنش و جنگ افروزی نبوده و نیست و سعی انسان ها فارغ از نگاه دولت های حاکم ایجاد ثبات و صلح در سطح داخلی و خارجی است .
همانطور که جنگ به خودی خود به وجود نمی آید و پایدار نمی ماند ، صلح نیز به خودی خود به وجود نمی آید و پایدار نمی ماند . فلذا مردم و دولت ها برای رسیدن به دو مقوله صلح و جنگ باید تصمیم گیری نمایند .
مطمئنا در قرن ۲۱ مردم دنیا بدنبال صلح و آرامش هستند و دولت های توسعه یافته فارغ از آمریکا و کشورهای در حال توسعه مستقیما بدنبال صلح و آرامش در جهت نیل به اهداف سیاسی و اقتصادی خود هستند .
مساله ای که امروزه توانسته است به عنوان یکی از تلاش های مردم و نهادهای غیرانتفاعی درون کشورها به جریان صلح کمک رسان بوده باشد و ارتباطات بین المللی را با چاشنی کمتری با نگاههای سیاسی ، امنیتی و نظامی ایجاد نماید و سبب ارتباطات دستگاههای اجرایی مردم نهاد و مردم بشود ، پیوندهای خواهرخواندگی شهرهای مهم کشورها هستند .
خواهرخواندگی قرارداد یا پیمان یا تفاهم نامه ای است بین سران دو شهر که برای ایجاد همبستگی و اتحاد بیشتر انسانی و فرهنگی بسته می‌شود.
این اتحاد و همسبتگی که در ادامه منجر به رفت و آمدهای مدیران و مردم در قالب گردشگر در شهرهای یکدیگر می شود سبب ایجاد پل های ارتباطی مردمی بین مردم دو کشور می گردد که این امر سبب ایجاد تفاهم ، تبادل فرهنگ ها و نزدیکی بیشتر مردم دو کشور به یکدیگر می گردد که این مساله به تداوم و تقویت هر چه بیشتر صلح بین مردم و در نهایت دولت های طرفین باشد .
معمولاً دو شهر برای خواهر خواندگی باید دارای تشابهاتی باشند مثلاً دو شهر تاریخی، دو شهر علمی یا دانشگاهی و یا دو بندر و یا حتی دارای دو سمبل مشترک باشند که این انگیزه را ایجاد کند. رونق و رواج گردشگری بین دو شهر خواهرخوانده و نامگذاری متقابل خیابان هایی به نام شهر خواهر خوانده از جمله نتایج اعلام خواهرخواندگی شهرها است.
خواهرخواندگی را می توان مظهری از دیپلماسی شهری دانست که این امر با نامگذاری خیابانی متناظر برای یکدیگر ، ساخت سمبل های تاریخی فرهنگی یکدیگر ، برگزاری بزرگداشت هفته های فرهنگی یا روزهای فرهنگی ، برگزاری نمایشگاههای صنایع دستی ، گردشگری ، اقتصادی و صنعتی متناظر و… قابلیت تقویت و ارتقا سطح و همکاری بین المللی گردد .
از مزایای خواهرخواندگی می توان به تبادل تجربیات مدیریت شهری ، تقویت گردشگری ، انتقال فناوری شهری ، تبادل و ارتقای فرهنگ ، دست یابی به اشتراکات فرهنگی مذهبی اجتماعی و تاریخی ، تقویت اقتصاد شهری و…
در این بین شهرداری ها باید در جهت تقویت روابط عمومی های خود اقدام کرده و از کارشناسان و فارغ التحصیلان حوزه روابط بین الملل بهره کافی و بیشتری را برای تقویت حوزه دیپلماسی شهری به صورت تخصصی و موفقیت آمیز ببرند .
از این منظر می توان از خواهرخواندگی به عنوان یکی از ابزارهای امروزی حوزه مدیریت شهری برای تقویت صلح و ارتقای کیفیت حوزه شهری قلمداد نمود .
مراد علی امین وند

اخبار مرتبط