رفتن به بالا

تارنمای شخصی مراد علی امین وند – اللّهم عجّل لولیک الفرج

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰
  • الإثنين ۲۳ ربيع ثاني ۱۴۴۳
  • 2021 Monday 29 November

فروش دارو و وسایل پزشکی به مراتب با منافع ملی و مالی و انسانی بیشتر تناسب دارد تا موبایل و کامپیوتر، به نظر می رسد که آمریکایی ها، منافع ملی خودرا به نوعی جاسوسی اطلاعات، و ارتباط داخل ایران با خارج و افراد در داخل کشور تفسیرکرده اند

طبق قانونی که در سال 1992در آمریکا تصویب شد، رئیس جمهور این کشور تنهااجازه دارد که تحریم هایی که در تعارض با منافع ملی ایالات متحده باشد را لغو کند.

171582_777

 از همین رو باید دید که لغو تحریم فروش موبایل و کامپیوتر به ایران در این مقطع زمانی چه ارتباطی با منافع ملی آمریکا پیدا می کند که اوباما دست به چنین اقدامی زده است.
فروش دارو و وسایل پزشکی به مراتب با منافع ملی و مالی و انسانی بیشتر تناسب دارد تا موبایل و کامپیوتر، به نظر می رسد که آمریکایی ها، منافع ملی خودرا به نوعی جاسوسی اطلاعات، و ارتباط داخل ایران با خارج و افراد در داخل کشور تفسیرکرده اند
وندی شرمن معاون وزیر خارجه آمریکا و سرپرست هیات آمریکایی در مذاکرات هسته ای با ایران در تاریخ 9 خرداد ماه از لغو تحریم فروش کامپیوتر و موبایل به ایران خبر داد.

وی گفت: این اقدام با دستور اوباما صورت گرفته است و لغو تحریم ها شامل قطعات سخت افزاری و نرم افزاری می شود. به گفته شرمن، تسهیل ارتباطات ایرانی ها با یکدیگر و جهان خارج دلیل اصلی این اقدام بوده است.
گفتنی است که این اقدام اوباما به پیشنهاد شورای ملی ایرانیان آمریکا (NIAC) که یک گروه غیر انتفاعی مستقر در واشنگتن در پیشبرد منافع آمریکا است صورت گرفته است.
در صورتی که لغو این تحریم ها واقعا عملی شود، فواید زیادی برای کاربران موبایل و کامپیوتر در ایران دارد.حل مشکل تحریم ها در مواردی چون نرم‌افزارهای ادوبی و گوگل پلی، ارائه خدمات پس از فروش و ورود قطعات این کمپانی ها در بازار مصرفی فناوری اطلاعات و کاهش قیمت ها از جمله این فواید است.
البته پر واضح است که این اقدام از سوی آمریکا چندان خیرخواهانه نیست و قطعا آمریکایی ها در این موضوع به دنبال منافع خود هستند و نکته درخور توجه آن است که طبق قانونی که در سال 1992 در آمریکا تصویب شد، رئیس جمهور این کشور تنها اجازه دارد که تحریم هایی که در تعارض با منافع ملی ایالات متحده باشد را لغو کند. از همین رو باید دید که لغو تحریم فروش موبایل و کامپیوتر به ایران در این مقطع زمانی چه ارتباطی با منافع ملی آمریکا پیدا می کند که اوباما دست به چنین اقدامی زده است. این اقدامات مقامات آمریکایی در حالی صورت گرفته است که ایران انتخابات ریاست جمهوری را پیش رو دارد و این عمل قطعا دلایل سیاسی خاص خود را دارد.
از جمله آن اهداف سیاسی، می توان به باز کردن مسیر برای ورود لوازم جاسوسی به خصوص سیستم های جاسوسی موبایل که قابلیت ضبط و ارسال مخفی صدا و ارسال مخفیانه ایمیل، اسناد نگارشی و تصویری را دارند اشاره کرد.همچنین استفاده از این ابزار و سایر ابزار مخابراتی جهت اجرای پروژه ای همانند اغتشاشات را باید در نظر گرفت.
سوالی که می توان از آمریکایی ها به صورت جدی پرسید این است که آنها چرا برای لغو تحریم هایی که حوزه بهداشت و سلامت ایران را تحت تاثیر قرار داده است اقدامی نمی کنند؟ چرا آمریکایی ها در این مقطع حساس به دنبال بهبود ارتباطات ایرانیان از طریق تکنولوژی های جدید هستند اما از مشکلات جدی بیماران ایرانی حرفی به میان نمی آورند؟ اتحادیه اروپا و امریکا همواره مدعی بوده اند که ایران دچار تحریم های دارویی نیست. اما رسانه های خود آنها چیز دیگری می گویند.
در همین زمینه روزنامه گاردین نوشت که اتاق های عمل در ایران به دلیل کمبود دارو بی حس کننده به دلیل تحریم های ناخواسته دچار کمبود جدی است.گاردین همچنین از قول خ.غ داروساز برجسته دانشگاه علوم پزشکی تهران نوشت که مواد دارویی مانند آتراکوریوم، ایزوفلوران و سووفلوران یا در بازار در دسترس نیست و یا بسیار کمیاب هستند.
متاسفه فشارهاي خارجي، بيماران مبتلا به بيماري ‌هاي حساس و خطرناک را نيز تحت تاثير قرار داده و کمبود مواد اوليه براي توليد داروهاي ضروري در داخل کشور اکنون به يک مشکل جدی تبدیل شده است. بيماران سرطانی يا افرادي که دچار نارسايي‌هاي خوني هستند براي حفظ سلامت و ادامه درمان به داروهاي خاصی نياز دارند که کمبود آن مي‌تواند جان اين افراد را به صورت جدی به خطر بيندازد.

هر عقل سلیمی تایید می کند که اگر آمریکایی ها خیرخواه ملت ایران بودند، ابتدا باید تحریم‌های مربوط به صادرات دارو به ایران را لغو می کردند و سپس به تحریم های ابزار فناوری اطلاعات می رسیدند.
اما در خصوص لغو تحریم فروش کامپیوتر و موبایل به ایران، سهراب رشیدی کارشناس فناوری اطلاعات و عضو فعال بازار تکنولوژی های دیجیتال ایران به بولتن نیوز گفت : تاکنون که حدودا یک هفته از لغو تحریم های فروش ابزارهای ارتباطی از سمت آمریکا می گذرد برخلاف جو روانی ایجاد شده، هیچگونه تغییر چشمگیری در قیمت های موبایل و کامپیوتر در بازار ایجاد نشده است و تغییر چشمگیر قیمت ها در این بازار، تابع قیمت ارز است که در صورت کاهش نرخ ارز قیمت ها نیز کاهش می یابد.
وی با بیان اینکه تنها احتمال کاهش اندک قیمت در این حوزه در آینده وجود دارد افزود: این کاهش قیمت اندک هم به دلیل حذف کشورهای واسطه ای که در همسایگی ایران قرار دارند و معمولا واردکنندگان از طریق آنها محصولات را وارد می کردند رخ خواهد داد. حال با حذف این واسطه ها، کاهش اندک قیمت ها در آینده به دور از انتظار نیست ولی خیلی بعید است که قیمت ها تفاوت چشمگیری بکند. ضمنا تاکنون در کشور ما جدیدترین محصولات کمپانی هایی مانند اپل وجود داشته است و از حیث دسترسی علاقمندان به این محصولات مشکل خاصی وجود نداشته است .واردات این محصولات جدید هم از طریق کشورهای واسطه و در مواردی به صورت قاچاق بوده است. تاکنون مشخص شده است که لغو تحریم ها از سوی آمریکا در بازار موبایل و کامپیوتر، تنها تاثیر روانی داشته است و همچنان نیز تحریم های نرم افزاری مارکت سیستم عامل های مختلف پا برجاست و امکان استفاده از آنها وجود ندارد. اما این امکان وجود دارد که در آینده ای نزدیک شاهد بهبود اندک تحریم های نرم افزاری باشیم.
این کارشناس حوزه فناوری اطلاعات اقدام آمریکا را از دو جنبه حائز اهمیت دانست و گفت: اول آنکه آنها می دانند که کشور ایران بازار خوبی است و تاکنون سود واردات این کالاها به جیب کشورهای واسطه رفته است ولی اکنون می توانند مستقیما کمپانی های خود را عاید این منافع کنند.
دوم آنکه این مسئله می تواند به دلیل انتخابات پیشرو باشد. آنها می خواهند به شکلی بر روی طرز فکر مردم، به خصوص قشر جوان تاثیر بگذارند و از طرفی این اقدام می تواند یک سیگنال برای رئیس جمهور آینده باشد که می تواند با مذاکره تحریم ها را لغو کند. آنها دقیقا بر روی بازار موبایل و کامپیوتر دست گذاشته اند که این بازار به طور پیوسته با قشر جوان در ارتباط است و به صورت هدف دار این بازار را انتخاب کرده اند.
در پایان می توان گفت که سوالات جدی دیگری هم هست که شاید غیر از خود آمریکایی ها کس دیگری نتواند برای آنها پاسخی پیدا کند. آیا قبلا مشکلات ارتباطی برای مردم ایران وجود نداشت که یک باره به فکر حل این مشکل مردم افتاده‌اند؟ چرا آمریکا در این مقطع تصمیم به چنین امری گرفته است؟ اینها سوالاتی است که باید خود آمریکایی ها به آنها پاسخ دهند و در این زمینه ابهام زدایی کنند.
اما همانطور که رویترز نوشت کاهش تحریم های تکنولوژی در ایران، تلاش دولت ایالات متحده برای نشان دادن حسن نیت به شهروندان ایرانی قبل از انتخابات پیشرو است. البته این نکته هم نباید فراموش شود که آنها قطعا به دنبال ایجاد تنش در انتخابات آینده هستند و استفاده از شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک و توییتر به مثابه آنچه که در فتنه 88 رخ داد قطعا مورد نظر آنها است و آنها به دنبال تجهیز همه جانبه نیروهای خودی در داخل خاک ایران هستند تا در مواقع لازم بتوانند به نحو مطلوبی اطلاعات لازم را انتقال داده و از آن اطلاعات بر ضد نظام بهره گیرند. بولتن

اخبار مرتبط