رفتن به بالا

تارنمای شخصی مراد علی امین وند – اللّهم عجّل لولیک الفرج

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الخميس ۱۰ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 22 April

پوتین گفته است میلیون ها دلار پول برای تاثیرگذاری بر جریان اعتراضات مورد استفاده قرار گرفته و در همین مصاحبه به وقوع ناآرامی و خیزش های اعتراضی در اوکراین و قرقیزستان اشاره نموده و افزود که اکثریت مردم روسیه خواهان اغتشاش و نا آرامی سیاسی نیستند.

روزنامه های سوئد در شماره امروز خود به بررسی نقش اینترنت در انقلاب های عربی و روسیه پرداختند.

روزنامه سونسکاداگبلادت دراین باره نوشت: واکنش نخست وزیر روسیه به اظهارات وزیر امورخارجه آمریکا پیرامون واکنش مقامات روسی به تظاهرات اعتراضی درمسکو، تنش تازه ای را در فضای روابط روسیه وآمریکا به وجود آورده است.
این روزنامه نوشت: ولادیمیر پوتین گفته: وزیر امورخارجه آمریکا قبل از مطالعه و صبر برای نظر ناظران سازمان همکاری و امنیت اروپا (OSCE) درباره انتخابات پارلمانی روسیه؛ اظهار نظر کرده است. روزنامه سونسکاداگبلادت با اشاره به تغییر شرایط و فضای سیاسی مسکو نسبت به سال 2000 و زمان روی کار آمدن ولادیمیر پوتین، نوشته است: مرد قوی روسیه برای اولین بار از سال 2000 به این سو با وزش باد مخالف روبرو شده است. در ماه سپتامبر 42 % از مردم روسیه با ریاست جمهوری مجدد ولادیمیر پوتین موافقت داشتند اما این رقم  دو ماه بعد در نوامبر به 31% کاهش یافت و پیش بینی می شود محبوبیت وی بدنبال تظاهرات اعتراضی پس از انتخابات پارلمانی، از آن چه که هست نیز کمتر شود. میان آنچه که اکنون در روسیه جریان دارد و فضای  بهار عربی (در شمال آفریقا) مشابهت هائی وجود دارد.

این روزنامه نوشت: در جریان بهار عربی شاهد بودیم که حکومتی فاسد توسط نسل جوان به چالش کشیده شد و همزمان  اینترنت نقشی مهم داشت. این تفاوت میان مصر و روسیه وجود دارد که در روسیه هیچ گونه آلترناتیو قوی برای جایگزینی دولت حاکم وجود ندارد. در روسیه حزب موفق ( یابلوکو) در برابر حزب حاکم تنها 3.3 % آراء  را در اختیار دارد و پرصداترین سیاستمدار اپوزیسیون (بوریس نمتسوف) هرگز قادر به همکاری با  یابلوکو نشده است.

مردم روسیه هنوز از بی وفائی های غرب در اوائل دهه نود میلادی رنج می برند که چرا پس از فروپاشی شوروی، به دمکراسی و نظام اقتصاد آزاد در کشورشان  کمک نکرد. نتیجه این بی وفائی بروز فاجعه اجتماعی  برای ملیون ها نفر روس و جنبش دمکراسی طلبی روسیه  بود که از آن به بعد نتوانسته خود را ازحالت شوکی که در معرض آن قرار گرفت خارج کند. تلویزیون سوئد گزارش داد، نخست وزیر روسیه وزیر امورخارجه آمریکا را به دخالت و تحریک افراد در جریان اعتراضات به نتیجه انتخابات متهم کرده است.

روزنامه سونسکاداگبلادت به نقل ازگفتگوی پوتین با خبرگزاری اینترفاکس نوشت: پوتین گفته است میلیون ها دلار پول برای تاثیرگذاری بر جریان اعتراضات مورد استفاده قرار گرفته و در همین مصاحبه به وقوع ناآرامی و خیزش های اعتراضی در اوکراین و قرقیزستان اشاره نموده و افزود که اکثریت مردم روسیه خواهان اغتشاش و نا آرامی سیاسی نیستند.

اخبار مرتبط