رفتن به بالا

تارنمای شخصی مراد علی امین وند – اللّهم عجّل لولیک الفرج

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰
  • الجمعة ۱۶ صفر ۱۴۴۳
  • 2021 Friday 24 September

نکته اینکه، مقامات سعودی تاکنون وجود هر اعتراضی را به حکومت خود، ناشی از توطئه یک عامل خارجی و عموما ایران دانسته و هر بار از این بهانه برای سرکوب مردم بهره برده‌اند؛ مسأله‌ای که به صورت دردناکی در بحرین هم اجرا شد و جامعه جهانی هم در برابر آن سکوت پیشه کرد!

ماه‌ها پس از آغاز نارضایتی در نواحی شرقی عربستان سعودی، مقامات این کشور به قصد پیدا کردن بهانه برای سرکوب بیشتر مخالفان مدعی هستند که این نارضایتی‌ها به سمت مبارزه مسلحانه سوق پیدا کرده است.

خبرگزاری فرانسه خبری را منتشر کرده که بنا بر آن، این درگیری‌ها که در روستای شیعه نشین «العوامیه» در شرق عربستان آغاز شده، با درخواست رهبران شیعی برای عدم استفاده از سلاح در حال حاضر آرام شده است، حال آن که سربازان سعودی به روی مردم آتش گشوده و شماری را هم زندانی کرده‌اند.

بنا بر این گزارش، «شیخ نمر»، امام جماعت مسجد شیعیان این منطقه از پیروان خود درخواست کرده است که پاسخ گلوله را با گلوله ندهند و با سخن گفتن با سربازان سعودی به دنبال برقراری عدالت در عربستان سعودی باشند.

با این حال، برخی مقامات سعودی مدعی هستند که برای نخستین بار معترضان به جای استفاده از سنگ و کوکتول مولوتف از سلاح استفاده کرده‌اند؛ اما تنها فیلمی که در فضای اینترنت منتشر شده، حاکی از آن است که مردم این منطقه، علیه حاکم این استان یعنی «محمد بن فهد» شعار مرگ سر داده اند.

در همین حال، رهبر شیعیان این منطقه، مقامات عربستان را متهم کرده است که با تحریک مردم می‌کوشند تا آنان را مجبور به برداشتن سلاح کنند.

از سویی، وزیر کشور عربستان سعودی، این نارضایتی‌ها و اعتراضات را به بیرون از عربستان سعودی نسبت داده و به طور مشخص از ایران نام برده است.

نکته اینکه، مقامات سعودی تاکنون وجود هر اعتراضی را به حکومت خود، ناشی از توطئه یک عامل خارجی و عموما ایران دانسته و هر بار از این بهانه برای سرکوب مردم استفاده کرده‌اند؛ مسأله‌ ای که به صورت دردناکی در بحرین هم اجرا شد و جامعه جهانی هم در برابر آن سکوت پیشه کرد!

گویا، موج سرکوب مردم در سکوت جامعه جهانی در عربستان و بحرین همچنان ادامه داشته باشد و رسانه‌های عربی و غربی برای پوشش سرکوب در عربستان، بحرین، اردن و یمن، به قربانی کردن سوریه بپردازند.

اخبار مرتبط