رفتن به بالا

تارنمای شخصی مراد علی امین وند – اللّهم عجّل لولیک الفرج

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹
  • الجمعة ۸ جماد ثاني ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 22 January

بيداري مبارک اسلامي با غافلگير کردن شياطين منطقه اي و جهاني، مهره هاي خطرناکي از جبهه ي دشمن ساقط کرده اما لازم است با توکل بر خدا، درس آموزي از تجربيات تاريخ معاصر جهان اسلام، و تکيه بر عقل و عزم و شجاعت، صحنه ی همچنان سيال تحولات منطقه را مديريت کرد و به سرانجام رساند.

صدها عالم، دانشمند، روشنفکر، صاحب نظر، جامعه شناس و مورخ از کشورهاي مختلف جهان به ويژه جهان اسلام، از صبح امروز با سخنان حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي، بررسي ابعاد مختلف بيداري اسلامي را در نخستین اجلاس بين المللي تهران آغاز کردند.
ولي امر مسلمين در سخنان خود در مراسم گشايش اجلاس، بيداري اسلامي و برانگيختگي و آگاهي امت اسلامي را درهم شکننده حصارهاي استبداد و استکبار خواندند و ضمن بررسي هويت قيامها و انقلابهاي جاري در منطقه؛ به تبيين آسيبها و خطرات پيش روي اين حرکت عظيم و تشريح راههاي فائق آمدن بر آسيبها پرداختند و تاکيد کردند: بيداري مبارک اسلامي با غافلگير کردن شياطين منطقه اي و جهاني، مهره هاي خطرناکي از جبهه ي دشمن ساقط کرده اما لازم است با توکل بر خدا، درس آموزي از تجربيات تاريخ معاصر جهان اسلام، و تکيه  بر عقل و عزم و شجاعت، صحنه ی همچنان سيال تحولات منطقه را مديريت کرد و به سرانجام رساند.


رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به اتکاي تحولات بزرگ اجتماعي به پشتوانه هاي تاريخي و تمدني، «حضور شخصيتهاي فکري و جهادي جريان ساز در صحنه تحولات  صد و پنجاه سال اخير کشورهاي اسلامي و نيز ناکام ماندن تجربه هاي حکومتي وابسته به شرق و غرب» را از عوامل مؤثر درشکل دهي اوضاع کنوني دانستند و خاطر نشان کردند: در اين ميان، پيروزي انقلاب اسلامي و تأثير نظام ماندگار، مقتدر، شجاع و پيشروي جمهوري اسلامي در بيداري اسلامي، يقيناً فصل مهمي در تحليل و تاريخ نگاري حقايق کنوني جهان اسلام است.
ايشان در تبيين هويت قيامها و انقلابهاي جاري در منطقه، حضور واقعي و عمومي مردم در ميدان عمل و مبارزه و جهاد را مهمترين عنصر تحولات جاري برشمردند و با اشاره به تفاوتهاي عميق تحولات متکي بر مردم با ديگر تحرکات اجتماعي افزودند: تحولات متکي بر مردم همچون کلمه طيبه الهي است و حضور تعيين کننده مردم در آن، با ترسيم آينده ي مطلوب، اجازه انحراف و سازش با دشمن را به خواص  آلوده و عوامل نفوذي دشمن نميدهد.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به شکل گیری تدریجی سرّ مقدس «انگیزه و عزم قیام» در ذهنیت مردم مصر و متجلی شدن این انگیزه در حضور پرشکوه مردم دلاور با فرهنگ و پرافتخار مصر در میدان تحریر و دیگر میدانها افزودند: این حکم الهی درباره مردم تونس – یمن – لیبی و بحرین نیز حاکم است.
رهبر انقلاب اسلامي، شعارها و رفتارهاي مردم منطقه را نشان دهنده اصول، ارزشها و اهداف انقلابهاي جاري در منطقه خواندند و با استناد به اين واقعيت، تأکيد کردند: «احيا و تجديد عزت و کرامت ملي پايمال شده بدست ديکتاتورهاي فاسد و وابسته به آمريکا و غرب» از اصول درجه اول انقلابهاي کنوني است.
حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به شعارهاي ملتها، برافراشتن پرچم اسلام را به عنوان تجلي اعتقادات عميق و ديرين مردم، از ديگر اصول انقلابهاي کنوني دانستند و خاطر نشان کردند: ملتهاي منطقه بر اين اعتقادند که برخورداري از امنيت رواني، عدالت، پيشرفت و شکوفايي جز در سايه شريعت اسلامي به دست نخواهد آمد.
ايشان، ايستادگي در مقابل نفوذ و سلطه خسارت بار و تحقيرآميز آمريکا و اروپا و مبارزه با رژيم غاصب و دولت جعلي صهيونيستي را از ديگر اصول انقلابهاي منطقه اي دانستند و به ميهمانان نخستین اجلاس بين المللي بيداري اسلامي خاطر نشان کردند: غرب و صهيونيسم همه تلاش خود را براي انکار اين اصول و اهداف بکار مي برند اما واقعيت با انکار و تکذيب، ديگرگون نمي شود.
رهبر انقلاب با انتقاد شديد از سهم خواهي قدرتهاي خارجي در انقلابهاي منطقه اي افزوند: سلطه طلباني که  تمام توانايي خود را براي حفظ حکام مستبد و فاسد و وابسته بکار گرفتند اکنون حق ندارند خود را در پيروزي انقلابها سهيم بدانند.
ايشان در همين بحث، دخالت ناتو و امريکا را در ليبي، باعث نابود شدن زير ساختهاي اين کشور و بروز ضايعه هايي بي جبران خواندند و افزودند: اگر اين دخالتها نبود ممکن بود مردم ليبي اندکي ديرتر پيروز شوند اما اين همه مردم بيگناه کشته نمي شدند و همدستان قديمي قذافي و دشمنان ديرين مردم ليبي، ديگر نمي توانستند مدعي حق دخالت در اين کشور مظلوم و جنگ زده شوند.
حضرت آيت الله خامنه اي در جمع بندي اين بخش از سخنانشان درباره هويت انقلابهاي جاري در منطقه تاکيد کردند: مردم و نخبگان مردمي و کساني که از مردم بر آمده اند، صاحبان اين انقلابها، متعهد به حراست از آنها  و ترسيم کننده مسير آينده و رو به تکامل اين حرکات تاريخي هستند.
دومين بخش از سخنان رهبر انقلاب اسلامي در آغاز اجلاس بين المللي بيداري اسلامي به آسيب شناسي و بررسي خطرهاي پيش روي تحولات منطقه اختصاص داشت.
ايشان با اشاره به شناخت و تجربيات موفق ملت ايران در رويارويي با اينگونه خطرها، آسيبهاي احتمالي بيداري اسلامي را به دوبخش تقسيم کردند: «آسيبهايي که ناشي از ضعفهاي دروني است وخطرهاي ناشي از برنامه ريزي مستقيم دشمنان»
حضرت آيت الله خامنه اي، راحتي خيال ناشي از احساس پيروزي و درپي آن کم شدن    انگيزه ها و سست شدن عزمها را  نخستين خطر دروني بيداري اسلامي دانستند و افزودند: اين خطر هنگامي مهيب تر مي شود که برخي اشخاص در صدد غنيمت طلبي و تصاحبِ سهمِ ويژه برآيند .
رهبر انقلاب اسلامي، مرعوب شدن در مقابل هيمنه ظاهري مستکبران، اعتماد به دشمن و افتادن در دام لبخندها و وعده هاي او، عدم شناخت پيچيدگيهاي سلطه طلبان و غفلت از آنان، مغرور شدن، بروز اختلاف ميان انقلابيون و بوجود آمدن رخنه در پشت جبهه مبارزه را از ديگر آسيبهاي دروني انقلابها بر شمردند و تأکيد کردند: بايد با همه توان از اين آسيبها گريخت و با در هم آميختن شجاعت و تدبير و حزم و اراده، همه ذخائر الهي را براي استمرار پيروزمندانه بيداري اسلامي بکار گرفت.
حضرت آيت الله خامنه اي در تبيين دسته دوم آسيبهاي احتماليِ انقلابهاي ملتهاي منطقه، به برنامه ريزي دشمنان براي روي کار آوردن عناصر وابسته به امريکا و غرب اشاره کردند و افزودند: اگر اين توطئه با هوشياري مردم مواجه شود سلطه گران تلاش مي کنند با سناريوهاي مختلف، از جمله پيشنهاد مدلهاي حکومتي و قانون اساسي هايِ وابستگي ساز، راههاي انحرافي ديگري را پيش پاي ملتها بگذارند .
رهبر انقلاب خاطر نشان کردند: نفوذ ميان انقلابيون، تقويت مالي و رسانه اي يک جريان نامطمئن و به حاشيه راندن جريان هاي اصيل انقلاب از ديگر شيوه هايي است که دشمنان با بکار گيري آنها، سعي مي کنند مجدداً بر اوضاع مسلط شوند.
ايشان خطاب به علما، انديشمندان و صاحب نظران جهان اسلام  ياد آور شدند: اگر اين تاکتيک ها نيز به نتيجه نرسد مستکبران معمولاً به روشهايي همچون بوجود آوردن هرج و مرج، ترور، ايجاد درگيري ميان پيروان اديان و قوميت ها و حتي ايجاد جنگ ميان کشورهاي همسايه روي مي آورند و با تحريم و حصر اقتصادي، هجوم همه جانبه تبليغاتي و رسانه اي، بدنام کردن نخبگان صالح و خريدن عناصر سست عنصر، سعي مي کنند مردم را نوميد وخسته کنند تا به شکست کشيدن انقلابها ممکن و آسان شود.
رهبر انقلاب اسلامي پس از تبيين آسيبها و خطرات روياروي انقلابهاي منطقه اي، با استناد به تجربيات عيني ملت ايران و با اتکا به مطالعه دقيقِ فراز و نشيبهايِ ديگر کشورها، توصيه هايي را براي فائق آمدن به اين آسيبها وخطرات، در اختيار نخبگان ديني، سياسي، اجتماعي و فرهنگي جهان اسلام قرار دادند.
توکل به خداوند، اعتماد و حسن ظن به وعده هاي مؤکد نصرت الهي، بکار گيري خرد و عزم و شجاعت، حضور مستمر در ميدان، خسته نشدن از مجاهدت و فداکاري در راه خدا، پرهيز از غرور و غفلت، و حمد و شکرگزاري پروردگار مهمترين فرازهاي اين بخش از سخنان رهبر انقلاب بود.
ايشان مکتوب کردن و اعلام صريح اصول، باز خواني دائم آنها، تنقيح شعارها و اصول   و تطبيق آنها با مباني و محکمات اسلام را مورد تأکيد قرار دادند و افزودند: اهداف و      خواسته هايي نظير استقلال، آزادي، عدالتخواهي، تسليم نشدن در مقابل استبداد و استعمار،  نفي تبعيضهاي قومي نژادي و مذهبي و نفي صريح صهيونيسم که ارکان نهضتهاي امروز کشورهاي اسلامي است، همه و همه برگرفته از اسلام و قرآن است .
حضرت آيت الله خامنه اي علما و انديشمندان جهان اسلام را به داشتن حساسيت بالا و پايبندي کامل و دائم به اصول  دعوت کردند و افزودند: هرگز به امريکا و ناتو و لبخندها و وعده هاي ظاهر فريب رژيمهاي جنايتکاري همچون انگليس، فرانسه و ايتاليا اعتماد نکنيد و با رد نسخه هاي بيگانه، راه حلهاي مورد نياز را از سرچشمه هاي فياض اسلام بدست آوريد.
پرهيز از اختلافات مذهبي، قومي، نژادي، قبيله اي و مرزي، توصيه مهم ديگر رهبر انقلاب اسلامی براي فائق آمدن نخبگان و ملتهاي مسلمان بر آسيبها و خطرات بود.
ايشان در اين زمينه به انديشمندان و متفکران جهان اسلام تأکيد کردند: تفاوتها را به رسميت بشناسيد اما آنها را مديريت کنيد و بدانيد که تفاهم ميان مذاهب اسلامي کليد نجات است و کساني که با تکفير اين و آن، به آتش تفرقه مذهبي دامن مي زنند دانسته يا ندانسته  مزدور و عمله شيطانند.
حضرت آیت الله خامنه اي، مقاومت در برابر الگوهاي تحميلي از جمله  الگوهاي لائيک، ليبراليسم غربي، ناسيوناليسم افراطي و گرايشهاي چپ مارکسيستي را از ديگر اقدامات لازم براي تداوم بيداري اسلامي دانستند و ضمن توصيه صاحب نظران جهان اسلام به کار پيچيده و دشوار نظام سازي، افزودند: بايد هدف نهايي را امت واحده ي اسلامي و ايجاد تمدن اسلاميِ جديد، بر پايه دين و عقلانيت و علم و اخلاق، قرار دهيم.
ايشان آزادي فلسطين از چنگال درنده صهيونيسم را نيز هدفي بزرگ خواندند و افزودند: نسل جوان کشورهاي اسلامي ظرفيت چنين کار بزرگي را داراست و بايد روح اعتماد به نفس را در او زنده کرد.
سخنان مهم رهبر انقلاب اسلامي در جمع  صدها نفر از علما، دانشمندان، متفکران، جامعه شناسان و مورخان کشورهای مختلف بویژه جهان اسلام با تذکر دو نکته مهم پايان يافت: 1- ضرورت حضور و نقش آفريني قاطع مردم در مديريت کشورها با اجراي نظام مردمسالاري اسلامي و2- لزوم مرزبندي دقيق ميان اسلامگرايي با تحجر و افراط.
ايشان در باره نکته اول خاطرنشان کردند: ملتهاي انقلاب کرده خواستار نقش آفريني آرايشان در مديريت کشورها هستند و چون مؤمن به اسلامند بنابراين مطلوب آنان، نظام مردمسالاري اسلامي است يعني نظامي که در آن حاکمان با آراي مردم برگزيده مي شوند و ارزشها و اصول حاکم بر جامعه، مبتني بر معرفت و شريعت اسلامي است.
رهبر انقلاب افزودند: البته نظام مردمسالاري اسلامي به اقتضاي شرايط گوناگون کشورها، مي تواند با شيوه ها و شکل هاي مختلف تحقق يابد و به هر حال بايد کاملاً مراقب بود که اين نظام با دمکراسي لائيک و ليبرال غربي که در مواردي ضد مذهب است اشتباه گرفته نشود.
حضرت آيت الله خامنه اي همچنين با اشاره به ضرورت مرزبندي کامل ميان اسلامگرايي با قشري گري و تعصبهاي جاهلانه خاطر نشان کردند: افراطهاي مذهبي که غالباً با خشونت کور همراه است عامل عقب ماندگي و دور شدن از هدفهاي والاي انقلاب و بيداري اسلامي است  که اين مسئله نيز به نوبه خود مايه جدا شدن مردم و در نتيجه شکست انقلاب خواهد بود.
رهبر انقلاب اسلامي در جمع بندي سخنانشان، بيداري اسلامي را واقعيتي فراگير در فضاي عمومي منطقه خواندند و با تأکيد بر لزوم مديريت «صحنه همچنان سيال تحولات منطقه اي» افزودند: تقوا در معناي والا و گسترده و عميقش، سر پيچيدن از فرمانبري کافران و منافقان، و توکل و اعتماد به خداوند، دستورالعمل کارساز پروردگار براي هميشه و به ويژه اين برهه ي حساس و سرنوشت ساز امت اسلام است که عمل به آن، بيداري مبارک اسلامي به فضل الهي به سرانجام تاريخ ساز خود خواهد رساند.
در پایان سخنان رهبر انقلاب اسلامی در نخستین اجلاس بین المللی بیداری اسلامی، ایشان با حضور در جمع نخبگان و متفکران از نزدیک با آنان دیدار و گفتگو کردند.

اخبار مرتبط