رفتن به بالا

تارنمای شخصی مراد علی امین وند – اللّهم عجّل لولیک الفرج

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • السبت ۲۶ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Saturday 8 May

شهر جونقان یکی از شهرهای استان چهارمحال و بختیاری می باشد که در ناحیه ی کوهستانی رشته کوه زاگرس واقع گردیده است. این شهر در بین کوه های سالداران از جنوب (ادامه سلسلله جبال زردکوه می باشد و به وسیله ی تنگی به نام درکش ورکش از کوه سوخته جدا می شود) و کوه جهانبین در شمال و کوه شیخ در شرق آن محصور گردیده است.

شهر جونقان یکی از شهرهای استان چهارمحال و بختیاری می باشد که در ناحیه ی کوهستانی رشته کوه زاگرس واقع گردیده است. این شهر در بین کوه های سالداران از جنوب (ادامه سلسلله جبال زردکوه می باشد و به وسیله ی تنگی به نام درکش ورکش از کوه سوخته جدا می شود) و کوه جهانبین در شمال و کوه شیخ در شرق آن محصور گردیده است.

میان کوه و تپه های آلماقاجی هم که تقریباً در قسمت جنوب شرقی این شهر واقع گردیده ، قسمت دیگر این شهر را در برگرفته است. شهر جونقان دارای دشت بسیار وسیع و حاصل خیزی است که شهر در قسمت شمال این دشت در پای تپه ای موسوم به «تنبلی» بنا گردیده است. از نظر جغرافیایی و تقسیمات کشوری در بخش میزدج (یکی از محال اربعه) در شهرستان فارسان واقع شده است. فاصله ی این شهر تا مرکز استان تقریباً 43 کیلومتر می باشد. البته مسیری که از غرب می گذرد و به جاده ی فارسان ـ شهرکرد منتهی می گردد. مسیردیگری نیز از قسمت شرقی شهر می گذرد و به جاده ی شلمزار ـ شهرکرد می پیوندد. آبادی های اطراف شهر جونقان عبارتند از: راستاب در فاصله ی 10 کیلومتری همینطور روستای چقاهست و گوشه که در غرب و جنوب غربی جونقان واقع شده اند. در قسمت شمال شرقی شهر هم روستای قلعه تک خودنمایی می کند که بر دامنه ی جهانبین آرمیده و روستای امیر آباد (قهک) که حدود 12 ـ 13 کیلومتر با جونقان فاصله دارد.
کوه جهانبین بین شهر جونقان و شهر هفشجان واقع شده که از دیرباز گردنه ی باغهای بکان محل عبور و مرور بوده و از همسایگان اصلی شهر ما به حساب می آمده است. علائم و آثار به جامانده در این گذرگاه حاکی از قدمت و ماجراهای بسیار نهفته است. نزدیکترین مسیری که از خوزستان به مرکز کشور و اصفهان منتهی می گشت این مسیر کوهستانی بود. البته مسیر مال رو بود ، اگر چه به دنبال مسیر تیر برق های فشار قوی که به وسیله ی یک شرکت ایتالیایی ساخته شد ، مسیر ماشین رو نیز ایجاد شد که به مرور زمان از بین رفته و فقط قسمتی از آن که تا سراب بکان است ، قابل استفاده مانده. اگر در این مسیر تونلی احداث گردد ، بدون شک آثار بسیار مفیدی در منطقه و کشور خواهد داشت و از سوی دیگر شهر جونقان و هفشجان نیز از بن بست کنونی بیرون خواهند آمد ، دو شهری که استعداد بسیاری دارند! کوه سالداران نیر حائلی است بین چند روستای شهر اردل و شهر جونقان. با حفر تونلی که در محل تنگ درکش ورکش واقع شده ، رنج سفر مسیر مال رو به پایان رسیده است. مسیری که تلخ و شیرین فراوانی را همیشه ی ایام از یاد نخواهد برد.
این راه در اصل یکی از شاهراهای زمان دور می باشد که به شتر رو معروف بود. از این مسیر در کتاب تاریخ تمدن و فرهنگ چهارمحال به عنوان راه مالرو منسوب به دوره ی هخامنشیان یاد می کنند. همین طور در قسمتی دیگر از این مسیر به نام راه سلطانی اتابکان یاد می کنند که آثار به جای مانده گواه این مطلب می باشد. این راه کوهستانی فراز و نشیب های زیادی را طی کرده و شاهدوقایع بسیاری بوده است.

جونـِقان شهری در استان چهارمحال و بختیاری است و در فاصله ۴۲ کیلومتری شهرکرد مرکز استان قرار دارد.

جونقان در دامنه رشته کوه زاگرس فرار دارد. اکنون جمعیّتی بالغ بر بیست هزار نفر دارد. دشت گستردهٔ جونقان منطقه‌ای غنی برای کشاورزی است از این‌رو بیشتر مردم این شهر به دامپروری و کارهای خدماتی مشغول‌اند. گندم و انگور از محصولات عمده کشاورزی این شهر است.

میانگین دمای سالانه 10 درجه سانتی گراد

ارتفاع از سطح دریا ۲۰۳۲ متر

میانگین بارش سالانه ۲۵۶ میلی متر

روزهای یخبندان سالانه ۶۰روز

تابلوی خوش‌آمد به شهر : به جونقان شهر مردان راستین خوش آمدید

نام(های) دیگر جهان شهر

نام(های) قدیمی گون کنان

مساحت ۵۶کیلومتر مربع

مختصات: °۵۰٫۶۸۳۳شرقی °۳۲٫۱۵شمالی (نقشه)

اخبار مرتبط