رفتن به بالا

تارنمای شخصی مراد علی امین وند – اللّهم عجّل لولیک الفرج

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • پنجشنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰
  • الخميس ۱۴ ربيع أول ۱۴۴۳
  • 2021 Thursday 21 October
  • دوشنبه ۲۷ دی ۱۳۸۹ - ۲۰:۱۵
  • کد خبر : 59
  • مشاهده : 871 بازدید
  • انتقادی » ورزش
  • چاپ خبر : آقایان! لااقل از کویتی ها و سعودی ها یاد بگیرید

جالب است که شخص مستعفی فرزند پادشاه سابق و برادرزاده پادشاه فعلی است و در دوره مدیریت وی، ورزش عربستان بارها به موفقیت های بزرگی دست یافت. این در حالی است که در ایران، فردی با داشتن کمتر از یک پنجم این ویژگی ها، پست و میز ریاست را کمتر از ملک آبا و اجدادی خود نمی داند و اساساً نمی داند استعفا چیست؟!

پس از حذف زودهنگام تیم ملی فوتبال عربستان از مسابقات آسیایی، رئیس سازمان ورزش و جوانان عربستان از سمت خود استعفا کرد.
ملک عبدالله پادشاه عربستان سعودی روز شنبه با صدور حکمی اعلام کرد استعفای شاهزاده سلطان بن فهد را از ریاست سازمان ورزش و جوانان پذیرفته و وی را از این مسئولیت معاف می کند.
شاهزاده سلطان همزمان ریاست فدراسیون فوتبال عربستان سعودی را نیز برعهده داشت.
شاهزاده سلطان بن فهد متولد 1951، پسر چهارم ملک فهد پادشاه سابق عربستان سعودی و برادر زاده پادشاه فعلی است.

معمولا رئیس سازمان امور جوانان و ورزش، رتبه وزیر دارد و می تواند در نشست های کابینه حضور داشته باشد.
تیم ملی عربستان سعودی نخستین تیمی بود که از بازی های جام فوتبال آسیا در دوحه قطر حذف شد. عربستان دو بازی خود را دربرابر تیم های سوریه و اردن واگذار کرد.

پیش از این و پس از نخستین باخت تیم ملی عربستان در برابر سوریه، سرمربی پرتغالی این تیم از کار برکنار شد.
تیم ملی عربستان به همراه ایران و ژاپن ، تاکنون سه مرتبه قهرمان فوتبال آسیا شده است.

خبرگزاری فرانسه نیز نوشت: شاهزاده مستعفی بدون استفاده از هواپیما و از راه زمینی، دوحه را به سمت عربستان سعودی ترک کرد.

شاهزاده سلطان ریاست کمیته ملی المپیک عربستان سعودی، اتحادیه فدراسیون های فوتبال کشورهای عربی و اتحادیه مسابقات کشورهای عربی را نیز برعهده دارد.

رئیس مستعفی سازمان ورزش و جوانان عربستان از 11 سال پیش تاکنون (1999) این سمت را برعهده داشت.

این دومین استعفا در کشورهای عربی حوزه خلیج فارس طی یک هفته اخیر است ؛ قبل از این نیز وزیر کشور کویت به دلیل مرگ یک نفر تحت شکنجه پلیس، از سمت خود استعفا داده بود.

به نظر می رسد اگر تا پیش از این درباره حد بالای مسئولیت مداری و وجدان کاری و استعفا پس از بروز خطا یا مشکلی در حوزه مسئولیت،  تنها به مثال هایی در میان کشورهای اروپایی و ژاپن و کره جنوبی اشاره می شد  اما هم اکنون می بینیم در کشورهایی عربی همسایه ایران نیز این وضعیت رعایت می شود.

در عربستان سعودی، شاهزاده ای که همزمان رئیس سازمان ورزش و فدراسیون فوتبال و چند پست بین المللی نیز دارد با سابقه ای 11 ساله در این جایگاه با سطح وزارت، پس از حذف تیم ملی فوتبال کشورش از بازی های آسیایی، در استعفا از این پست به خود تردید راه نمی دهد.

جالب است که شخص مستعفی فرزند پادشاه سابق و برادرزاده پادشاه فعلی است و در دوره مدیریت وی، ورزش عربستان بارها به موفقیت های بزرگی دست یافت.

این در حالی است که در عربستان سعودی نه مجلس و نمایندگانی وجود دارند و نه مطبوعات آزاد و احزاب و مجموعه ها و NGO هایی که رئیس ناکام را بازخواست کنند.

اما چه عاملی باعث شده تا وی دست به این اقدام بزند؟

این در حالی است که در ایران، فردی با داشتن کمتر از یک پنجم این ویژگی ها، پست و میز ریاست را کمتر از ملک آبا و اجدادی خود نمی داند و اساساً نمی داند استعفا چیست؟!

در ایران نه تنها برای باخت در بازی فوتبال و حذف از مسابقات ورزشی کسی در چنین جایگاهی از سمت خود استعفا نمی دهد بلکه حتی برای کشته شدن وحشتناک 77 نفر از ایرانیان در سقوط هواپیما نیز آب از آب تکان نمی خورد.

سقوطی که اگر دلایل واقعی آن پیگیری شود قطعا می تواند به بازخواست وزیر راه ، رئیس سازمان هواپیمایی، شرکت هما و … بینجامد.

تلخ اینکه در کشوری در همسایگی ما، بدون وجود هیچ نهاد یا سازمان پرسشگر یا بازخواست کننده ای، رئیس سازمان ورزش با حذف و باخت در فوتبال استفعا می کند و در کشورمان پس از مرگ دلخراش 77 نفر همه باید انتظار عذرخواهی خشک و خالی مسئولان را بکشند و البته در نهایت هم کک آقایان نگزد.

مسوولان ما اگر تا کنون از ژاپنی ها و کره ای ها یاد نگرفته اند، لااقل از عرب های کویت و عربستان یاد بگیرند که آن قدر شهامت و جربزه دارند که مسوولیت ناکامی های حوزه مدیریت خود را بپذیرند و استعفا کنند.

اخبار مرتبط