تیتر روز » فرهنگی ، هنری » فضای مجازی » یادداشت
کد خبر : 1369
پنجشنبه - ۲۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۴
چند می گیری دلقک باشی؟

احمق پروری در اینستاگرام به بهانه شهرت و ثروت

اینترنت دسترسی آدم ها را به جهانی از اطلاعات راحت کرده است، امروزه روز کمتر کسی پیدا می شود که سروکاری با این تکنولوژی نداشته باشد؛ اینترنت نیز مانند هر چیز دیگری مزایا و معایبی دارد که بر کمتر کسی پوشیده است، اما مسئله اصلی این است که ما چرا باید مانند خیلی از چیزهای دیگر، بیشتر معایب این ابزار را نصیب خود کنیم.

پس از به وجود آمدن اینترنت شبکه های اجتماعی یا نرم افزارهای مختلفی در این بستر بوجود آمد که هدف اولیه آن آسان کردن راه های ارتباطی بین افراد در سراسر جهان بود. این نرم افزارهای اجتماعی خدمات زیادی را به بشر ارائه داده اند و نمی توان از آن چشم پوشید. در این گزارش به اینستاگرام که یکی از پرمخاطب ترین شبکه های اجتماعی است می پردازیم.

اینستاگرام که خود را در زمره شبکه های اجتماعی نمی داند، یکی از پرطرف‌دارترین نرم افزارهای ارتباط جمعی است که در سطح جهان مورد استفاده قرار می گیرد و روزانه میلیون ها عکس و فیلم در آن به اشتراک گذاشته می شود، اما مسئله مورد نظر این است که هدف از ایجاد چنین برنامه هایی چه بوده و استفاده ای که الان از آن می شود چیست؟

ثبت تصویر از لحظات خوش زندگی و به اشتراک گذاشتن آن، مکان های توریستی و سفر به نقاط دیدنی و یا کشف نشده جهان از اهداف اولیه و اصلی اینستاگرام بود، اما امروزه جایی برای تخلیه هیجان های کاذب جوانان شده است که گاها فجایعی جبران ناپذیر را به بار آورده است.

هرجا که شهرت و ثروت احساس شود فساد را نیز به دنبال خواهد داشت، در اینستاگرام هم به دلیل وجود فالوور و لایک و … شهرت و چهره شدن به شدت مورد توجه کاربران آن قرار گرفته است، تا جایی که بسیاری از کاربران این شبکه به اصطلاح اجتماعی به دنبال جذب فالوور و کسب شهرت هستند و برای این هدف دست به کارهای مختلفی می زنند که بعضا نامعقول نیز به نظر می رسد.

هرجا که شهرت و ثروت احساس شود فساد را نیز به دنبال خواهد داشت، در اینستاگرام هم به دلیل وجود فالوور و لایک و … شهرت و چهره شدن به شدت مورد توجه کاربران آن قرار گرفته است، تا جایی که بسیاری از کاربران این شبکه به اصطلاح اجتماعی به دنبال جذب فالوور و کسب شهرت هستند و برای این هدف دست به کارهای مختلفی می زنند که بعضا نامعقول نیز به نظر می رسد.

این مهم باعث شده که افرادی در اینستاگرام به اینفلوئنسر(سلبریتی فضای مجازی) یا به اصطلاح عامیانه خود، به شاخ مجازی تبدیل شوند، این شاخ های مجازی با بالا رفتن فالوور و کسب لایک و بازدید های بالا، در جذب تبلیغات موفق بوده اند و توانسته اند پول های زیادی را از این راه به دست آورند، همین موضوع عامل تشویق دیگر کاربران عادی این نرم افزار می شود و باعث می شود که افراد بسیار زیادی برای آن که بتوانند به این شهرت و ثروت که از شاخ های مجازی سراغ دارند برسند به همین دلیل فجایع اخلاقی، اجتماعی و ناهنجاری های به شدت خطرناکی از این افراد سر می زند.

این نرم‌افزار به اعتراف عموم کارشناسان و حتی انجمن سلطنتی بهداشت عمومی انگلیس مخرب‌ترین و مستهجن‌ترین شبکه اجتماعی برای نوجوانان است؛ این در حالی‌است که به علت عدم اعتبار و ضعف قوانین داخلی، حتی حداقل اصول همچون رده‌بندی سنی اینستاگرام که مثبت ۱۳ است در کشور ما رعایت نمی‌شود و کودکان و زیر سن ۱۳ سال به راحتی از این شبکه مخرب فرهنگی و اعتقادی استفاده می‌کنند.

این شبکه مجازی قربانیان زیادی داشته که متاسفانه همچنان به آمار آن ها افزود می شود، چه بسیار مادرانی که برای دیده شدن در اینستاگرام فرزندان کوچک خود را دستمایه قرار می دهند، دخترانی که برای جذب فالوور به امید آن که کانون توجه قرار گیرند تن خود را در ویترین این شبکه به نمایش گذاشتند، پسرانی که دست به کارهای احمقانه می زنند آن قدر زیاد هستند که با یک چرخیدن کوتاه در صفحه اکسپلور اینستاگرام می توان مشاهده کرد که برای دیده شدن دست به چه کارهایی که نمی زنند.

خودکشی، بی آبرو شدن، فحاشی، خیانت، ابتذال در اخلاق، روابط نامشروع جنسی و … تعدادی از خساراتی است که این شبکه اجتماعی به بار آورده است؛ این که یک شبکه اینترنتی در دسترس عموم مردم از پیر جوان، کودک و جوان قرار بگیر به نظر می رسد کاری بسیار خطرناک است و باید برای این بحران بزرگ چاره ای اندیشید؛ در هر کجای جهان آدم های ساده لوح پیدا می شود اما چنین بستری مانند اینستاگرام پدیده ای احمق پرور است، یعنی نه تنها باعث می شود افراد ساده لوح جامعه نمایان شوند بلکه پروژه ای بزرگ برای تبدیل کردن آدم ها به احمق های ساده انگاری است که مشخص نیست در آینده که ممکن است سر عقل بیایند چگونه می خواهند با گذشته ای سیاه که برای خود ساخته اند و خود را انگشت نمای خاص و عام کرده اند، کنار بیایند.

پایگاه خبری فضای مجازی ایران “فیمنا

توزیع لاستیک به نرخ دولتی از خدمات سازمان تاکسیرانی شهر تهران است

به گزارش سراج۲۴، مرادعلی امین وند مدیر روابط عمومی سازمان تاکسیرانی در خصوص توزیع لاستیک به تاکسیرانان اظهار کرد: کمتر از دوماه از اولین تاریخ شروع توزیع لاستیک به نرخ دولتی ویژه تاکسیرانان می‌گذرد و در همین مدت کوتاه بیش از ۳۴ هزار حلقه لاستیک در میان تاکسیرانان متقاضی توزیع شده است.

وی ادامه داد: توزیع لاستیک به نرخ دولتی یکی از ده‌ها خدمات سازمان تاکسیرانی شهر تهران در قالب باشگاه رفاه تاکسیرانان است که با استقبال گسترده تاکسیرانان مواجه شده است.

امین وند در پایان گفت: این روند همچنان ادامه دارد و تاکسیرانانی که تاکنون اقدامی برای دریافت لاستیک به نرخ دولتی نکرده‌اند، می‌توانند با مراجعه به سایت سازمان تاکسیرانی در قسمت باشگاه رفاه تاکسیرانان، تاریخ و نشانی محل دریافت لاستیک را انتخاب کرده و در تاریخ اعلامی با در دست داشتن اصل و کپی کارت ملی، کارت ماشین و پروانه هوشمند تاکسیرانی، لاستیک به نرخ دولتی را دریافت کنند.

گفتنی است، این ثبت نام رایگان بوده و تاکسیرانان دارای پروانه هوشمند صرفا بهای مصوب را از طریق کارت بانکی هنگام دریافت لاستیک پرداخت خواهند کرد.

اولتیماتوم به تاکسی های فاقد پروانه هوشمند

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ مراد علی امین وند مدیر روابط عمومی سازمان تاکسیرانی تهران در خصوص شناسایی و تعیین تکلیف تاکسی های فاقد پروانه هوشمندگفت: به استناد ماده ۳۳ آیین نامه راهنمایی و رانندگی و نیز مواد ۸ و ۱۴ آیین نامه اجرایی تاکسیرانی، فعالیت و تردد با تاکسی بدون داشتن پروانه معتبر ممنوع بوده و متخلف تحت پیگرد قانونی قرار می گیرد.

وی افزود: تاکسیرانان می بایست در اسرع وقت برای صدور و یا تمدید پروانه هوشمند تاکسیرانی خود به دفاتر هماهنگی امور اداری تاکسیرانی که آدرس آنها در سایت سازمان تاکسیرانی به نشانیhttp://taxi.tehran.ir موجود است، مراجعه نمایند.
امین وند تاکید کرد: بدیهی است در غیر اینصورت از طریق عوامل پلیس راهنمایی و رانندگی، عوامل گشت کنترل و نظارت سازمان تاکسیرانی، دوربین های ترافیکی و سایر مراجع ذیصلاح با مالکین و راکبین تاکسی های که دارای پروانه هوشمند معتبر نیستند برخورد قانونی لازم به عمل خواهد آمد.
در برنامه "هشتگ گفت و گو" :

حسادت وحسرت؛ ریشه رفتارهای لاکچری نماها در اینستاگرام

برنامه “هشتگ گفت و گو” با موضوع مادرانگی به سمت اینستاگرامی در فضای مجازی و با حضور مرادعلی امین وند رئیس خانه فعالان مجازی و کارشناس حوزه فضای مجازی، یوسف خدابنده لو پژوهشگر و روان درمانگر کلینیک سازمان فضای مجازی سراج از شبکه رادیویی گفت و گو روانه آنتن شد.

هشتگ گفت و گو: چگونه مفهوم مقدس مادر در انفجار فضای مجازی ایران دچار خدشه می شود؟

امین وند: مادران رکن تربیتی و خط اول تربیتی فرزندان هستند و پایه آموزشی رفتار افراد در آینده بر مبنای نوع تربیت مادران شکل می گیرد.
متاسفانه همگام با ورود یک تکونولوژی و پدیده در حوزه ارتباطی و رفتاری و امکانات الکترونیکی، فرهنگ استفاده صحیح از آن وارد جامعه نشد و بومی سازی لازم هم صورت نگرفت و همین موضوع موجب افزایش آسیب های اجتماعی در کشور نسبت به سطح دنیا شده است.

هشتگ گفت و گو: علت تمایل مادران به انتشار عکس هایی در فضای اینستاگرام که آنها را فارغ از خانواده نشان دهد چیست؟

خدابنده لو: انطباق زیستی، روانی، اجتماعی مردم با شکل گیری یک پدیده به زمان نسبتاً طولانی نیاز دارد. متاسفانه مجرد بودن، بچه نداشتن و داشتن یک بدن خاص در فضای مجازی به یک ارزش تبدیل و فراگیر شده است. ویژگی هایی که فرد از یک مادر ایده آل می بیند مادری لاغر است که فقط به پیشرفت فردی اهمیت می دهد. وقتی ارزش ها متفاوت می شوند مادران هم در یک جامعه فرد گرا به پیشرفت فردی خود فکر می کنند اما این استاندارد غربی با جامعه ما انطباقی ندارد.
تعریفی که از برخی مادران ایده آل در ایران شده تعریف کارآمدی نیست. طبق این تعریف مادر برای ارزشمند تلقی شدن تصاویری را در اینستاگرام منتشر می کند تا خود را به مادر ایده آل نزدیک کند.

امین وند: در حال حاضر وضعیت جامعه ما به گونه ای شده که افراد به جای جمع گرایی به فرد گرایی تمایل پیدا کرده اند. یعنی مادری که برای خانواده خود و فرزندان و همسر خود فداکاری می کرد به خودنمایی در فضای مجازی می پردازد. مثلا یک مادر برای اینکه فرزندش در تاریخ ۷/ ۷/۹۷ متولد شود سلامت جنین را به خطر انداخته و عمل به دنیا آمدن فرزند خود را با روش های مختلف به تعویق می اندازد تا در این تاریخ متولد شود. دلیل این کار هم خودنمایی در اینستاگرام و فضای مجازی است.

هشتگ گفت و گو: عوامل زیرساخت چنین نوع تفکراتی از کجا نشأت می گیرد؟

امین وند: رویکردها و رفتارهای اشتباه در فضای مجازی از منظر کارشناسان دلایل متعددی دارد. ما در حوزه حاکمیتی با انفعال فرهنگی و آموزشی مواجه هستیم. در بررسی های فرهنگی به فرد محوری تاکید می شود و نسخه هایی که برای درمان و پیشگیری نوشته می شود نیز بر مبنای فردگرایی است و همین به تفکر فمینیستی دامن می زند.
رفتارهایی که از افراد در اینستاگرام شاهدیم نشات گرفته از دروغ های پنهانی است که ریشه در عقده های درمان نشده، حسرت های زندگی، میل به خودنمایی و حسادت به زندگی دیگران دارد.
۹۵ درصد افرادی که در اینستاگرام خودشان را لاکچری نشان می دهند واقعا اینگونه نیستند و همه اتفاقاتی که در این صفحات نمایش داده می شود آن چیزی است که فرد آرزو دارد یک روزی باشد اما نیست و این باعث برانگیختگی حسادت در افراد دیگر می شود. این مسیر تا جایی پیش رفته که طلاق در خانواده ها افزایش یافته و پدیده هایی مانند ازدواج سفید شکل گرفته است.

هشتگ گفت و گو: چه باید کرد که مادران اصالت مادرانگی خود را حفظ کنند تا فضای مجازی به پیکره خانواده ها لطمه ای وارد نکند؟

خدابنده لو: باید یک نگرش آفرینی و ارزش آفرینی در جامعه ایجاد شود که منطبق با فرهنگ جامعه و بسته زیستی، اجتماعی و روانی ما منطبق بوده و بیشترین کارکرد را داشته باشد. اولین قدم شکل گیری تفکر انتقادی نسبت به پیام های موجود در فضای مجازی است.
در حال حاضر ارزش هایی مانند ثروت، ظاهر و اندام زیبا ارزش شده است درحالیکه این موارد تنها یک جنبه از ارزش هاست و می تواند میزان رضایت از زندگی و سلامت روانی را در افراد کاهش دهد. ضمن اینکه ارزش های دیگری هم مانند انسان بودن وجود دارد و باید این مسئله را در جامعه که صِرف داشتن، ارزش نیست ترویج دهیم.
در این فضا دیگران مهم تلقی می شوند که باید این نگرش نیز اصلاح شود. باید این نگرش به جامعه تزریق شود که اتفاقات ریز هم می تواند انسان را شاد کند و نیازی به اتفاقات و جشن های بزرگ نیست.
یک مادر ایده آل از نظر بسیاری از روان شناسان مادر سالمی نیست. مادر هم همچون افراد دیگر جامعه مسائل و مشکلات خود را دارد و همیشه نمی تواند توجه کند. بنابراین لزومی ندارد که مادر همواره ایده آل باشد و خود را ایده آل نشان دهد چراکه در این صورت دچار نوعی اختلال است.

منبع : رادیو گفتگو

امین وند مدیر روابط عمومی سازمان تاکسیرانی تهران :

توزیع بیش از ۱۲ هزار حلقه لاستیک با نرخ دولتی

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، مرادعلی امین وند مدیر روابط عمومی سازمان تاکسیرانی شهر تهران از توزیع ۱۲ هزار و ۳۳۲ حلقه تاکسی با نرخ دولتی به تاکسیرانان خبر داد.

مدیر روابط عمومی سازمان تاکسیرانی شهر تهران با اشاره به تداوم توزیع لاستیک به نرخ مصوب دولتی گفت: با توجه به شرایط اقتصادی و به منظور توسعه رفاه و کاهش هزینه های خدمات رسانی تاکسیرانان تهرانی، این سازمان پس از وقفه ۱۰ ساله طی سال های گذشته، اقدام به توزیع انواع لاستیک ایرانی با کیفیت به نرخ مصوب دولتی کرده است.

وی افزود: به دلیل محدودیت زمان و ظرفیت، اولویت با متقاضیانی است که سریع تر نسبت به ثبت نام اینترنتی از طریق سایت سازمان اقدام کنند.

مدیر روابط عمومی سازمان تاکسیرانی شهر تهران تصریح کرد: ثبت نام در سامانه برای تاکسیرانان کاملا رایگان بوده و هنگام دریافت لاستیک بهای مصوب تنها از طریق کارت بانکی صورت می گیرد.

به گفته وی تاکسیرانان می توانند هنگام ثبت نام نزدیک ترین محل را انتخاب و با مراجعه به یکی از مناطق سه گانه؛ ایستگاه مترو چیتگر، دفتر تاکسیرانی منطقه ٢٢، خیابان خاوران، بلوار شاهد، مجموعه ورزشی خانواده تاکسیرانان و میدان بسیج، ابتدای خیابان شهید مظاهری، لاستیک خود را دریافت کنند.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

مدیر روابط عمومی سازمان تاکسیرانی شهر تهران خبر داد:

امین وند : توزیع لاستیک با نرخ دولتی به تاکسیرانان تهرانی

مرادعلی امین وند مدیر روابط عمومی سازمان تاکسیرانی شهر تهران از توزیع ۱۲ هزار و ۳۳۲ حلقه تاکسی با نرخ دولتی به تاکسیرانان خبر داد.

 

مدیر روابط عمومی سازمان تاکسیرانی شهر تهران با اشاره به تداوم توزیع لاستیک به نرخ مصوب دولتی گفت: با توجه به شرایط اقتصادی و به منظور توسعه رفاه و کاهش هزینه‌های خدمات رسانی تاکسیرانان تهرانی، این سازمان پس از وقفه ۱۰ ساله طی سال‌های گذشته، اقدام به توزیع انواع لاستیک ایرانی با کیفیت به نرخ مصوب دولتی کرده است.

 

وی افزود: به دلیل محدودیت زمان و ظرفیت، اولویت با متقاضیانی است که سریع‌تر نسبت به ثبت نام اینترنتی از طریق سایت سازمان اقدام کنند.

 

مدیر روابط عمومی سازمان تاکسیرانی شهر تهران تصریح کرد: ثبت نام در سامانه برای تاکسیرانان کاملاً رایگان بوده و هنگام دریافت لاستیک بهای مصوب تنها از طریق کارت بانکی صورت می‌گیرد.

 

به گفته وی تاکسیرانان می‌توانند هنگام ثبت نام نزدیک‌ترین محل را انتخاب و با مراجعه به یکی از مناطق سه گانه؛ ایستگاه مترو چیتگر، دفتر تاکسیرانی منطقه ۲۲، خیابان خاوران، بلوار شاهد، مجموعه ورزشی خانواده تاکسیرانان و میدان بسیج، ابتدای خیابان شهید مظاهری، لاستیک خود را دریافت کنند.

رهبر معظم انقلاب در یادداشتی خطاب به سینماگران عنوان کردند

جنگ نرم قابل انکار نیست/ هنر باید میدان‌دار باشد

چندی قبل معاون سیمای رسانه ملی و مدیران شبکه‌های تلویزیونی به همراه جمعی از کارگردانان، تهیه کنندگان و نویسندگان مجموعه های نمایشی سیما با رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) دیدار کردند.

به گزارش فارس در این دیدار، معاون سیما گزارشی از فعالیت‌های این معاونت و شبکه های مختلف آن را در تولید مجموعه‌های نمایشی تشریح کرد.

پس از این دیدار رهبر معظم انقلاب در قالب یادداشتی ضمن تاکید بر ضرورت برنامه‌ریزی برای مقابله با جنگ نرم دشمن، نکاتی را در خصوص اولویت های برنامه سازی در حوزه سیما تبیین کردند.

بر همین اساس، امروز در نشستی با عوامل ساخت مجموعه های نمایشی سیما از این یادداشت رونمایی شد.

در این مراسم، علی عسکری رئیس رسانه ملی، سیدمرتضی میرباقری معاون سیما، مدیران شبکه‌های مختلف تلویزیونی و جمعی از هنرمندان، تهیه‌کنندگان و نویسندگان مجموعه‌های تلویزیونی حضور داشتند.

متن یادداشت رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) به شرح زیر است:

بسمه تعالی

آنچه در نظر بود در دیدار دیشب با حضرات بازیگران و کارگردانان و تهیه‌کنندگان سیما گفته شود و به خاطر تمام شدن وقت گفته نشد:

جنگ نرم همه جانبه دشمن، امروز قابل انکار نیست.

با این حال برخی آن را انکار می‌کنند و این خود نیز بخشی از جنگ نرم است.

در این جنگ، هنرمندان و اهالی فکر و نظر، در حکم نیروهای مسلح در جنگ سخت‌اند.

برخی بی‌تفاوت از برابر این حادثه ملی می‌گذرند برخی هم با دشمن همراهی و به او کمک می‌کنند. آنها مسئولیت ناپذیر و اینها دشمن شیفته‌اند. در مقایسه با نیروهای مسلح درجنگ سخت، می‌توان گناه این دو دسته را تشخیص داد.

امروز در کشور بحمدالله کم نیستند کسانی که دارای موضع مسئولانه و تلاش شایسته‌اند. این باید روز به روز افزایش یابد.

دفاع از عظمت ایران، از فرهنگ ایران، ازخانواده ایرانی، ازحرکت باشکوه ملت ایران و … فقط با سخنرانی و نگارش نیست؛ هنرباید میدان‌دار باشد.

جایگاه فیلم و سریال دراین میان بسیار برجسته است.

در سریال‌ها به مسائل ملی بپردازید؛ ازشهدای عزیز، از دفاع مقدس، از انقلاب، از سبک زندگی اسلامی، از انگیزه‌های ایمانی ملت و مظاهر آن، از ایستادگیشان در برابر ابرجنایتکاران و مفسدان عالم، از راهپیمایی اربعین و… بگوئید؛ عظمت و استقلال و شجاعت و ظرفیت‌های علمی و عملی این ملت را با زبان هنر بیان کنید.

پرداخت درست و هنرمند‌انه این موضوعات بسی جذاب و پرمخاطب است، هم در داخل کشور و هم در دیگر کشورها و ملت‌ها.

سخنان شما دیشب نشان داد که شما هم عیناً همین دغدغه را دارید ، موفق و مؤید باشید ان‌شاءالله.

امین وند در برنامه هشتگ :

دلیلی برای استفاده از فیلتر شکن وجود ندارد

یک کارشناس معتقد است در حال حاضر دلیلی برای استفاده مردم از فیلتر شکن وجود ندارد و نرم افزارهای امن داخلی جایگزین شده اند اما در مقابل کارشناسان دیگر این حوزه عقیده دارند نرم افزارهای جایگزین از نظر امنیت دچار مشکل هستند.

برنامه ” هشتگ گفت و گو ” رادیو گفت و گو با موضوع فیلتر شکن ها در حریم خصوصی و خطرات آن با حضور مهندس محمدامین مرندی ،سرپرست صیانت و بازرسی مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال و مسئول حقوقی و مقررات گذاری مرکز فناوری اطلاعات در رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد ، مهندس مراد علی امین وند ، از فعالان حوزه مجازی و افراسیابی ، کارشناس ارشد فضای مجازی روانه آنتن شد.

هشتگ گفت و گو : VPN چیست ؟ آیا این نرم افزار به منظور ورود به سایت های فیلتر دار ساخته شده است؟ تفاوت آن با فیلتر شکن چیست؟

مرندی : کاربران برای استفاده از VPN باید اطلاعات کافی داشته باشند.ابتدا باید بدانیم تفاوت VPN و فیلترشکن در چیست.اصلی ترین کاربرد استفاده از VPN ها طراحی شبکه های امن درون سازمانی است که به منظور انتقال اطلاعات امن درون سازمان و کاهش دسترسی افراد خارج سازمان به اطلاعات محرمانه و سری استفاده می شود.
VPN ها اطلاعات مربوط به خود شماست که به صورت مشخص کد گذاری شده است که برای انتقال اطلاعات اسفاده می شود بنابراین امکان استفاده دیگران وجود ندارد .اما زمانی که از فیلترشکن رایگان استفاده می کنید مطمئنا شخصی پشت ماجرا قرار دارد و شما نیز برای انتقال اطلاعات محرمانه از این فیلترشکن استفاده نمی کنید.در واقع بخشی از اطلاعات شما برای اشخاصی که این نرم افزار را ساخته اند ارزشمند است.اینکه یک VPN خاص معروف میشود و همه به استفاده از آن تشویق می شوند مطمئنا دست هایی پشت پرده قرار دارد.

امین وند: VPN ها برای نخستین بار برای دور زدن فیلتر طراحی و ایجاد نشده اند اما کاربرد های ثانویه برای نرم افزارها ایجاد می شود.عدم شناسایی ضعف های این تونل های اطلاع رسان آسیب زا خواهد بود .

هشتگ گفت و گو: آیا نشانه و علامتی وجود دارد که بتوان VPN معتبر را شناسایی کرد و از ایمن بودن آن اطمینان داشت ؟

مرندی : در حال حاضر کمیسیون هایی در دولت تشکیل شده است که VPN ها را ساماندهی کند و مردم با یک جستجوی ساده در اینترنت VPN های مجاز را بشناسند و استفاده کنند. بنابراین VPN باید قانونی باشد و بستر تهیه نرم افزار را بشناسید .
برای تهیه این فیلترشکن ها به اپ استور مراجعه می کنید.اپ استور داخلی VPN غیر مجاز دراختیار شما قرار نمی دهد چرا که خلاف موازین کشور است.اما بیشتر فیلتر شکن ها که از اپ استورهای خارجی دانلود می شود به دلیل مجهز بودن به ویروس های خاص از گوشی شما اطلاعات را خارج می کنند و به رمز های بانکی و داده های شما دسترسی پیدا می کنند .

افراسیابی : گرچه تونل و کانالی که از طریق VPN ایجاد می شود برای دیگران غیرقابل دسترس است اما اطلاعات شما برای سازنده VPN به راحتی قابل بهره برداری می باشد.
فیلتر شکن ها نیز آسیب های خاص خود را دارند و می توانند به اطلاعات ما بر اساس نرم افزارها و بد افزار هایی که ما نصب می کنیم دسترسی یابند . هر بار که ما به فیلتر شکن متصل می شویم اطلاعات ما به سرور مخابره و فعالیت رصد می شود.همچنین فیلتر شکن ها همراه خود سایت هایی را تبلیغ می کنند که امن نیستند.
درحال حاضر دلیلی برای استفاده از فیلتر شکن وجود ندارد.افراد می توانند نرم افزار هات گرام را از بازاردانلود کنند و وارد تلگرام شوند.این نرم افزار به صورت کاملا کنترل شده موارد آسیب رسان را فیلتر کرده است و محتوای مناسب را اختیار کاربران قرار می دهد.

امین وند : در خصوص امنیت نرم افزاری هایی که از مدل اصلی الگو برداری می کنند و تونل ها و دسترسی هایی که به نرم افزار اصلی ایجاد می کنند بحث وجود دارد.
راهکار تثبیت شده که در دنیا مورد استفاده است اینترنت رده بندی شده است.خانواده ها به عنوان پایه و اصلی ترین نهاد باید رده بندی کودک ، نوجوان و .. برای دسترسی به اینترنت بر روی گوشی خود ایجاد کنند. شورای عالی فضای مجازی باید به یک مدل واحد دست یابد تا شاهد فیلتر شدن نرم افزار نباشیم.باید از نرم افزارهای بومی حمایت شود و اینترنت با دسترسی های متنوع در فضای مجازی ایجاد شود. باید چاره ای اندیشید چرا که بسیاری از افراد مانند دانشجویان پزشکی به اطلاعاتی نیاز دارند که فیلتر است.
همچنین طرح VPN قانونی که سال ها پیش مطرح شد اما به دلیل عدم توافق تصمیم گیران ناتمام باقی ماندباید مجددا پیگیری شود.

مراد علی امین وند مدیر روابط عمومی سازمان تاکسیرانی تهران شد

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ طی حکمی از سوی رضا قنادان مدیر عامل سازمان، مراد علی امین وند به عنوان مدیر روابط عمومی منصوب گردید.
در حکم چنین آمده است:
با عنایت به مجوز صادره مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران و با توجه به تخصص ، تجربیات ارزنده و توانمندی های مدیریت جنابعالی را به عنوان “مدیر روابط عمومی ” منصوب می نمایم .
انتظار می رود تا با تلاش و جدیت در راستای ایجاد روابط عمومی کارآمد و پویا در انجام وظایف محوله از جمله ، ارتباط موثر با رسانه ها ، اطلاع رسانی دقیق و به هنگام از فعالیت ها و پروژه های حائز اهمیت سازمان ، تبلیغات محیطی تاثیرگذار ، رصد و تحلیل اخبار ، مستندسازی ، تولید محتوا و توسعه ارتباطات درون و برون سازمانی اقدام نمائید .
از درگاه الهی توفیق روزافزون جنابعالی و سایر همکاران محترم را در این سنگر خدمت مسئلت می نمایم .
امین وند فارغ التحصیل روابط بین الملل و از چهره های رسانه ای  و فعالین فضای مجازی کشور است .

 

من برای تاکسی‌های اینترنتی فرصتم نه تهدید

خیابان آزادی، چند متر آنطرف‌تر از میدان انقلاب در یکی از طبقات فوقانی ساختمان سازمان تاکسیرانی، با «علیرضا قنادان»، مدیرعامل جوان این سازمان قرار مصاحبه دارم؛ مدیرعاملی که کمی کمتر از یک سال است که این مسئولیت را برعهده گرفته و بیراه‌ نیست اگر بگوییم در این مدت تا حد زیادی از هیاهوی خبری و رسانه به دور بوده است. پیش از شروع مصاحبه از دلایل دوری‌اش از رسانه‌ها می‌گوید و علت قبول مصاحبه با دیجیاتو را مستقل بودنش عنوان می‌کند.

در اولین نگاه یکی از مشخصه‌های فردی قنادان دنیادیدگی‌اش است. وقتی در مورد هر موضوع با او صحبت می‌کنم پیش از هر چیز به تجربه‌های جهانی اتکا می‌کند و از اهمیتِ استفاده از آنها می‌گوید. مشخصه دیگرش، خوش‌صحبت بودنش است‌؛ گفتگویی که برای یک ساعت تنظیم شده بود حدود سه ساعت طول کشید و وقتی از ساختمان سازمان تاکسیرانی بیرون می‌آمدیم، با تاریکی آسمان رو به رو شدیم. 

قبل از اینکه سوالات اصلی را آغاز کنم حال کارپینو را از او جویا می‌شوم چون در نشست خبری اسفند ۹۵، اولین بار بود که قنادان را به عنوان رییس هیات مدیره کارپینو دیده بودم. می‌گوید هیچ‌وقت رییس هیات مدیره کارپینو نبوده و این سوتفاهمی بود که در اولین نشست خبری کارپینو با توضیحات برگزارکنندگان مراسم پیش آمده و همه رسانه‌ها هم عنوانش را به اشتباه، رییس هیات مدیره همین شرکت بیان کرده‌اند. حالا بعد از یک سال و نیم تصحیح می‌کند که او به دلیل تخصصش در حوزه استارتاپ‌ها، مشاور VC «برکت» بوده و نقشش در کارپینو هم نظارت بر عملکرد هیات مدیره این استارت‌آپ از طرف سرمایه‌گذار بوده؛ مانند بسیاری از استارت‌آپ‌های دیگر.

علیرضا قنادان اگرچه می‌گوید تاکنون مربی تعداد زیادی از استارت‌آپ‌ها بوده اما به هر حال امروز مدیرعامل سازمان تاکسیرانی تهران است؛ سازمانی که در کنار شهرداری، در سال‌های اخیر با تاکسی‌های آنلاین یا به قول خودشان «پلتفرم‌‌های هوشمند حمل‌ونقل» اختلافات کمی نداشته‌اند. این اختلافات امروز به نهایت خود رسیده‌اند و اسنپ و تپسی می‌گویند خطرهای بزرگی آنها را تهدید می‌کند. با قنادان همین مسائل را مطرح کردیم و در مورد بحث مجوز پرسیدیم. این مصاحبه علیرغم طولانی بودنش، خواندنی است. 


امیر مستکین – دیجیاتو: آقای قنادان به نظرتان در این چند سال، وجود داشتن و حضور اسنپ و تپسی در تهران برای کاربران مسافر و راننده مفید بوده یا مضر؟

دکتر علیرضا قنادان، مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی تهران: صریح می‌گویم که در لزوم وجود‌ داشتن‌شان هیچ شکی نیست. هیچ شکی نیست که نسل آینده حمل‌ونقل در ایران و جهان، هوشمند و اینترنتی و در واقع از همین جنس است. هیچ‌کس نباید بگوید که ما باید جلوی تکنولوژی بایستیم. اما دقت کنید که تمام این سرویس‌های جدید، پتانسیل‌ آن را دارند که خیلی سریع تبدیل شوند به چیزی بر خلاف آنچه برایش آمده بودند. من قبلا هم گفته‌ام که مساله ما با این سرویس‌ها حمل‌ونقلی است نه کسب‌وکاری.

پیشتر گفته‌اید که به نفع سرویس های آنلاین حمل و نقل است که در آشفتگی باقی بمانند و در بی قانونی رشد بی‌قاعده داشته باشند. کمی دلایل این اظهار نظر را شفاف‌تر می‌گویید؟ این توضیح را هم بدهم که بله، طبیعتا ما داریم در مورد چند شرکت خصوصی صحبت می‌کنیم که بزرگ‌تر شدن آنها، سهام‌دارانشان را پول‌دارتر می‌کند و منافع مالی‌شان هم برای‌شان مهم است. اما آیا واقعاً در چهار سال اخیر این شرکت‌ها وضعیت حمل‌ونقل درون‌شهری ما را بهتر کرده‌اند یا خیر؟ 

من در مورد اینکه این‌ها نقش مثبتی دارند یا نه، حرف نمی‌زنم. اما سوالم این است که آیا ما در کشورمان از سیلیکون‌ولی، ونکوور و لندن در حمایت از استارت‌آپ‌ها جلوتریم؟ به عبارتی کاسه داغ‌تر از آش هستیم؟ [به چند جزوه اشاره می‌کند] روزی که من به این مسئولیت رسیدم خواستم تا تحقیقی از ضوابط خدمات اینترنتی در حوزه حمل‌ونقل در دنیا تهیه شود. به گروهی از محققان که بیشتر آنها از دانشگاه‌های برتر کشور مثل تهران و شریف هستند ماموریت دادم تا ببینند دنیا با تاکسی‌های اینترنتی چکار می‌کند. هیچ نهادی در کشور، چنین تحقیقی انجام نداده. در کشور ما همه از آسمان حرف می‌زنیم بدون آنکه دانش کامل و عمیق نسبت به آن داشته باشیم.

یک جستجوی ساده نشان می‌دهد که در همه جای دنیا برای این‌ها ضابطه گذاشته شده است. ما کشورهای مختلف، نه فقط کشورهای اروپایی را بررسی کرده‌ایم. البته باید گفت که برای ضابطه‌مندی عقب هستیم به این دلیل که چنین شرکت‌هایی، وقتی کوچک‌ هستند خیلی ساده‌تر می‌توان برای آنها قانون گذاشت. این قانون باید دو لبه داشته باشد؛ هم حمایت و هم نظارت.

یک قاعده کلی وجود دارد به نام Network Effect که بیشتر در حوزه اقتصاد دیجیتال و اقتصاد شبکه‌ای در موردش صحبت می‌شود و به معنای تاثیرات اضافه شدن هر کاربر به شبکه کاربران یک خدمت یا کالاست. بر اساس همین قاعده، تاکسی‌های آنلاین این امکان را دارند که به شدت حوزه تاثیر بسیار بالایی داشته باشند. دقت کنید که ما از یک آژانس کوچک صحبت نمی‌کنیم؛ از یک کمپانی صحبت می‌کنیم که ظرف یک سال، به ادعای خودشان ناوگان چندصدهزارتایی دارند و بیش از یک میلیون سفر را مدیریت می‌کنند. بنابراین نمی‌توانیم بگوییم مگر قبلاً در کشور چه بوده و مگر آژانس‌ها همینطور نبودند؟ آژانس کجا و این شرکت‌ها کجا. کل ناوگانی که در آژانس‌ها کار می‌کرده به هیچ وجه اثر چشمگیری در حمل‌ونقل شهری نداشته. این شرکت‌ها با این رشد نمایی به سادگی‌ می‌توانند شهر را منفجر کنند.

شما می‌پرسید این شرکت‌ها خوب بودند یا بد. این شرکت‌ها در یک سری موارد مثبت هستند و در یک سری موارد هم منفی. دانشگاه کالیفرنیا در اکتبر ۲۰۱۷ مطالعه‌ای در مورد آثار اوبر بر حوزه حمل‌ونقل انجام داد. ما در فوریه ۲۰۱۸ در تهران به یک نهاد مستقل از تاکسیرانی سفارش دادیم تا مطالعه مشابهی انجام دهد.

نتیجه چقدر مشابه تحقیق خارجی بود؟ 

کلیت نتایج شباهت زیادی داشت و در جزییات با هم تفاوت داشتند؛ اما نتایج به شکل اعجاب‌آوری شبیه به هم هستند. هنوز این آمار را منتشر نکرده‌ایم چون چند ماه دیگر و در یک سالگی این مطالعه، قرار است دوباره آن را تکرار کنیم تا تغییرات را مقایسه کنیم. اما بعضی از نتایج آن را برای اولین بار به شما می‌گویم.

ابتدا به نکات مثبت بپردازیم. این سیستم‌ها از نظر دسترس‌پذیری برای مردم کار را بسیار راحت می‌کنند. همچنین در کاهش هزینه‌های مازاد و سربار سفر مثبت بودند. برای مثال لازم نیست راننده یک مسیر را خالی برگردد. از طرف دیگر حوزه صنعت حمل‌ونقل را رقابتی کرده‌اند. همینطور با استفاده از تکنولوژی این حوزه را مورد توجه مردم قرار داده‌اند. نکته دیگر اینکه سرویس‌دهنده یا راننده را در برابر مسافر پاسخگو کرده‌اند.

حالا اگر بخواهیم به جنبه‌های منفی نگاه کنیم، یکی این مورد است که به صورت عام این‌ها تشدید در ترافیک دارند. ادعایی که این سرویس‌ها می‌کنند این است که وسیله شخصی را حذف کرده‌اند در حالی که اگر استفاده کنندگان از این سرویس‌ها برگردند و از خودروی شخصی استفاده کنند از منظر حجم ترافیک برای شهر بهتر است. شما وقتی از وسیله شخصی استفاده می‌کنید، صبح به محل کار می‌روید و پارک می‌کنید تا عصر که برگردید و در واقع دو نیم‌راه از خودرو استفاده کرده‌اید.

اما کسی که در این سرویس‌ها کار می‌کند تا عصر در حال رفت‌وآمد در خیابان است. مشکلی که این سرویس‌ها حل کرده‌اند در اصل پارکینگ است چون کسی که استفاده می‌کند معمولاً‌ دیگر نیازی به جای پارک ندارد. علاوه بر این یکی دیگر از دلایل تشدید ترافیک که در این مطالعه‌ها تایید شده خلق تقاضای سفر غیرضروری است که اگر این سرویس‌ها نبودند اساسا اتفاق نمی‌افتاد. کلا در حوزه دانش حمل و نقل تحریک تقاضای سفر غیرضروری چیز مطلوبی نیست.

نکته منفی دیگر تشدید آلودگی هواست. همچنین این سرویس‌ها خود را تبدیل به رقیبی برای حمل‌ونقل عمومی کرده‌اند و این خیلی بد است. مطالعه مشابه خارجی در نیویورک نشان داده که اوبر ۹ درصد در کاهش استفاده مردم نیویورک از مترو و اتوبوس نقش داشته. در تهران همین آمار ۱۷ درصد است که احتمالا این اثر بیشتر مربوط به کیفیت پایین‌تر حمل و نقل عمومی ماست.

اما حتی اگر بگوییم کیفیت حمل‌ونقل عمومی ما در شرایط فعلی مطلوب نیست، وقتی تهران امروز را با تهران ۱۰ سال پیش مقایسه کنیم آیا وضع مترو و اتوبوس ما بهتر شده است یا خیر؟ قطعا وضع حمل و نقل عمومی ما در همین تهران خودمان از ۱۰ سال پیش بسیار بهتر است. خطوط مترو و BRT زیادی در این سال‌ها اضافه شده‌اند. از طرفی در ۱۰ سال گذشته جمعیت شهر هم افزایش زیادی نداشته و حتی گفته می‌شود مهاجرت منفی از تهران آغاز شده. با این شرایط آیا منطقی است که تعداد ناوگان تاکسی، آژانس و شخصی چند برابر ۱۰ سال پیش شود؟ گزارشات متعددی هست که نشان می‌دهد همین افزایش خودروها ریشه اصلی آلودگی هوا در تهران است.

از نظر من این مشکل بیشتر از هر چیز ریشه در اقتصاد و اشتغال دارد. 

قطعاً همین است اما بالاخره وظیفه اصلی ما در حوزه حمل‌ونقل تهران حل مسائل ترافیک و آلودگی هوا است. ما سال ۸۶ تعداد ۴۰ هزار تاکسی داشتیم اما امروز ۸۰ هزار تاکسی داریم. جالب است بدانید تعداد ناوگان تاکسی تهران یکی از بزرگ‌ترین ناوگان‌های تاکسیرانی شهری در دنیاست. تعداد تاکسی‌های رسمی تهران با حدود ۱۲ میلیون جمعیت بیش از ۱.۵ برابر تاکسی‌های شهر شانگهای با حدود ۲۴ میلیون جمعیت و ۱.۵ برابر تاکسی‌های بمبئی با ۲۲ میلیون جمعیت است.

تازه این آمار بدون در نظر گرفتن خودروهای شخصی است که به مسافرکشی مشغولند. این نشان می‌دهد یک جایی در اقتصاد ما می‌لنگد و حمل‌ونقل تبدیل به یک شغل کاذب شده. شخص در خیابان می‌گردد، از جیب دولت یارانه بنزین پرداخت می‌شود، آلودگی ایجاد می‌شود و دولت در وزارت بهداشت خرج می‌کند، ترافیک وقت مردم را می‌گیرد و در یک گوشه‌ای، یک عده خوشحال هستند و می‌گویند به این شکل شغل درست شده است. این اشتغال‌زایی به چه قیمتی و از جیب چه کسانی بوده؟ از جیب من و شما و مردم.

واقعیت آن است که برخی از این ادعاها مثل اشتغال‌زایی برای افزایش ارزش استارت‌آپ‌هاست. اخیرا یکی از مسئولین گفته بود اوبر آرزو داشت جای اسنپ باشد. باید پرسید آیا اوبر می‌تواند با این شرایط در دنیا کار کند؟ به همین دلیل می‌گویم اینجا بهشت بی‌قانونی است. تقریبا در همه جای دنیا وقتی اوبر می‌خواهد کار کند باید استانداردهای پذیرش خودرویش حتی از تاکسی‌ها سخت‌تر باشد. چرا سرویس آنلاین ما استانداردش از تاکسی کمتر است؟ شرکت‌های ما هم می‌توانند اما نمی‌خواهند چون روی تعداد ناوگانشان اثر می‌گذارد. اینجاست که منافع شرکت در تعارض با منافع عمومی است.

امروز هر ماشینی با هر شرایطی وارد چنین سرویس‌هایی می‌شود. سال گذشته من مذاکره کرده بودم تا شرکت‌هایی از بخش خصوصی سرمایه‌گذاری کنند تا ناوگان تاکسی بسیار مدرن‌تر و باکیفیت‌تری داشته باشیم؛ امروز همان شرکت‌ها می‌گویند چنین کاری صرفه اقتصادی ندارد. در فرودگاه امام ما استانداردها را بالا بردیم، راننده سوناتا خریده و ماهی ۳ میلیون قسط می‌دهد، ۲۴ ساعت هم آنجاست تا یک مسافر بگیرد اما یک پراید ۱۵ ساله می‌آید و مسافر را به جای ۸۰ با ۵۰ هزار تومان می‌برد.

اتفاقی که می‌افتد این است که دیگر کسی در ارتقاء ناوگان سرمایه‌گذاری نمی‌کند چون دیگر ماشین باکیفیت و گران برای حمل‌ونقل عمومی اقتصادی نخواهد بود. از طرف دیگر با تبلیغات در مورد درآمد رانندگان در این سرویس‌ها، بعضی اشخاص شغل‌های دیگری که دارند را رها می‌کنند و وارد یک شغل کاذب می‌شوند.

معتقد هستید رانندگی با خودرو شغل کاذب است؟

خیر، بیشتر از میزان تقاضا ظرفیت عرضه ایجاد کردن، کاذب است. اسنپ یا هر سرویس دیگر تضمینی نمی‌دهد که شما چقدر درآمد دارید؛ یک واسطه است. اما وقتی راننده زیادتر می‌شود طبیعی است که یک سقفی وجود دارد. شما ببینید یکی از مشکلات جدید که اخیرا بروز کرده آن است که درآمد رانندگان این سرویس‌ها کاهش داشته و تجمعات اعتراضی آن‌ها هم به دلیل ادعای غیرعادلانه بودن قیمت‌ها شروع شده.

قانون تمرکز در تاکسیرانی به شما اجازه می‌دهد که برای مسافربرهای شخصی مجوز موقت صادر کنید. با این حال این ذهنیت در افکار عمومی وجود دارد که مسافربرهای شخصی از طریق حاکمیت، دولت یا سازمان تاکسیرانی تا امروز درست مدیریت نشده‌اند. آیا نمی‌توانیم بگوییم در این چند سال اسنپ و تپسی دست‌کم همین افراد را وارد چارچوب و نظام‌مند کرده‌اند؟ 

بخشی را قبول دارم و بخشی را هم قبول ندارم. اینکه شهرداری، دولت و نهادهای حاکمیتی متولی در زمینه مدیریت مسافربرهای شخصی خوب کار نکرده‌اند را قبول دارم. برخورد ما با این پدیده، بیشتر اجتماعی بوده تا اقتصادیِ تخصصی. همیشه گفته‌ایم اشکال ندارد و این‌ها هم کار کنند. در واقع ضابط‌ها برخورد نکرده‌اند.

در کپنهاگ دانمارک، اوبر مجوز فعالیت نگرفته بود و ۴ راننده آن هر یک به جرم حمل غیرقانونی مسافر بیش از ۴۸۰ هزار کرون جریمه شدند. آنها هم می‌توانند بگویند این پدیده جدید اجتماعی است که شغل ایجاد کرده و … اما اولویت‌های بالاتری دارند.

حالا اینکه بخشی از مسافربرهای شخصی ما در این سرویس‌ها کار می‌کنند و اطلاعاتشان ساماندهی شده خوب است، اما استارت‌آپ هیچ‌وقت مشکلاتی که ایجاد می‌کند و جنبه منفی قضیه را نمی‌گوید. در ابتدا ساماندهی صورت می‌گیرد اما در ادامه سرویس که بزرگ‌تر شد حمل‌ونقل قانونی غیراقتصادی می‌شود. Network Effect هم این قضیه را به سرعت تشدید می‌کند؛ تا یک جایی شما خوبی، اما از یک جایی به بعد اگر ضوابط نباشد آثار منفی می‌تواند از آثار مثبت پیشی بگیرد.

اما آیا در افکار عمومی، و یا حتی در قضاوت من و شما، کیفیت تاکسی‌های اینترنتی از دو سال پیش کمتر شده یا بیشتر؟

راننده را پاسخگو کرده‌اند و کیفیت خدمات نسبت به شیوه‌های سنتی بالاست، در این شکی نیست. برای این موضوع شما متر و سنجه دارید که برخورد راننده امروز بهتر از دو سال پیش است چون خودتان و مردم مستقیما درگیرش هستید. اما آیا متر و سنجه دارید که آلودگی هوا ناشی از ناوگان این سرویس‌ها از دو سال پیش تا امروز دقیقاً چقدر افزایش داشته؟ این را نمی‌توان کتمان کرد که امروزه که ذره ذره ماشین‌های لوکس در این سرویس‌ها کار نمی‌کنند. اغلب پرایدهای مستعمل و سالخورده هستند. از راننده‌ها بپرسید چرا. می‌گویند با آن ماشین‌ها نمی‌صرفد. می‌گویند ماشین کم هزینه، مدل پایین و بدون کنترل باید داشته باشید تا بصرفد.

چندی پیش تعدادی از اعضای انجمن تاکسیرانان تهران در جلسه‌ای که داشتیم به من می‌گفتند «اینکه از قول ما می‌گویند که تاکسی‌های سنتی با اصل سرویس‌های اینترنتی مخالف هستند دروغ است.» حرفشان این است که همان استانداردهایی که برای تاکسی‌ها از حیث زیست محیطی و سن فرسودگی و نوع خودرو وجود دارد برای ناوگان اینترنتی‌ها هم اعمال شود تا آنوقت ببینیم آنها سرویس ارزان‌تری می‌دهند یا ما؟ حرف من هم همین است. همان استانداردی که حاکمیت برای تاکسی قرار داده برای اینترنتی‌ها هم وضع کند و سپس بازار رقابتی شکل بگیرد. اگر هم کسی ادعا دارد که این استانداردهای آلایندگی سخت‌گیرانه است برای تاکسی‌ها هم همه ضوابط را بردارند. الان زمین بازی یکسان نیست. اگر زمین بازی برای هر دو ناوگان یکسان باشد آن وقت برای من به عنوان سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی هم امکان‌پذیر خواهد بود که اگر یک راننده تاکسی در مورد سرویس‌های اینترنتی اعتراض کرد جواب او را بدهم.

به عنوان مثال برابر با ضوابط شورای عالی ترافیک کشور الان ۵ سال است که پراید در کشور به عنوان تاکسی شماره‌گذاری نمی‌شود و تعداد پرایدهای تاکسی در تهران به زیر ۵ درصد کل ناوگان رسیده. تاکسی‌ها بر خلاف خودروهای شخصی دو بار در سال معاینه فنی دارند و پس از ۱۰ سال باید از رده خارج شوند. ضمنا برخلاف خودروهای شخصی که تا ۴ سال معافیت معاینه فنی دارند معافیت تاکسی‌ها پس از سال اول لغو می‌شود. تازه این تنها بخشی از الزاماتی است که برای تاکسیران‌ها وجود دارد اما خودروهای شخصی معاف از آن هستند.

در حال حاضر متوسط درآمد رانندگان تاکسی ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش داشته در حالی که هزینه‌های زندگی ۷۰ درصد افزایش داشته. می‌گویند اشتغال درست شده در حالی که این به قیمت نابود کردن بخش دیگری از اقتصاد بوده. حرفم این است که من موافقم شرایطی که برای آنلاین‌ها و سنتی‌ها وجود دارد یکسان باشد آن وقت با هم رقابت کنند و در نهایت مردم انتخاب کننده خواهند بود که از سرویس بهتر استفاده کنند.

گفتید که سرویس‌های آنلاین باعث تشدید ترافیک و آلودگی شده‌اند. امروز تپسی سرویس لاین را اضافه کرده که چند مسافر را جابه‌جا می‌کند و احتمالاً اسنپ هم چنین برنامه‌ای دارد. اگر پلتفرم‌های آنلاین بتوانند سرویس کارپولینگ را درست بین مسافران جا بیاندازند، مشکل ترافیک و آلودگی بهتر می‌شود یا خیر؟ 

این کار از منظر حمل‌ونقلی کار خوبی است اما باز هم به شکل نسبی. در واقع این سرویس به دلیل اینکه به صورت جمعی اتفاق می‌افتد نسبت به حمل‌ونقل تک نفره یک گام بالاتر و بهتر است. اما اگر بیایند و از ناوگان استاندارد و غیرآلاینده استفاده کنند، بهتر هم می‌شود. ما در معاونت حمل‌ونقل ایده‌های جدیدی داریم که حتی با اتوبوس‌ها هم می‌شود همین کار را انجام داد. ببینید، تاکسی خطی که در ایران مرسوم است معمولاً در دیگر نقاط دنیا وجود ندارد. در حقیقت ما در قالب سنتی خودمان هم سعی کرده‌ایم حمل‌ونقل شخصی را سوق‌ بدهیم به سمت یک حمل‌ونقل نیمه‌همگانی.

این کار از نظر من خوب است اما ما خیلی ظرفیت داریم تا به این شرکت‌ها بیشتر کمک کنیم. همین امروز رانندگان تاکسی دارند یارانه‌های مختلفی می‌گیرند اما ناوگان این شرکت‌ها هیچ جا به رسمیت شناخته نمی‌شوند که به آنها رایانه بدهند.

پس لازم شد سراغ بحث مجوز برویم. با این سوال شروع کنم که آیا شما مجوزی که اتحادیه کشوری کسب‌وکارهای مجازی به پلتفرم‌های آنلاین حمل و نقل داده را قبول دارید یا خیر؟

قانونی در کشور داریم به نام قانون نظام صنفی که اتحادیه‌ها همه در آن قالب درست شده‌اند. ادعای من این است که قانون نظام صنفی مربوط به سنتی‌ترین بخش کسب‌وکارهای کشور ماست؛ خواستگاه قانون نظام صنفی سروسامان دادن به نوع کسب‌وکارهای سنتی بوده و اصلا هر کس یکبار متن این قانون را بخواند متوجه می‌شود که این قانون به هیچ وجه تطابقی با شرایط کسب‌وکارهای دیجیتال ندارد. جالب است بدانید که یکی از بزرگترین مخالفان سرویس‌های اینترنتی، اتحادیه اتومبیل کرایه است که در قالب همان قانون کار می‌کند و بعضی برخوردهای تندی هم که در شهرها اتفاق افتاده بود توسط اعضای همین اتحادیه‌ها بود نه تاکسیرانی‌ها.

نگاه شما چیست؛‌ مجوزی که می‌دهند را قبول دارید؟

نگاه من سیستمی است. ما باید ببینیم قانون نظام صنفی چرا درست شد. فرض کنید بخش بازرگانی وزارت صمت می‌خواهد برای مثال در مورد صنف لوازم خانگی تصمیمی بگیرد و به اطلاع آنها برساند. می‌تواند تصمیمش را بگیرد و از اخبار اعلام کند. ممکن است برخی نشنوند و از طرفی این ممکن است تصمیم اشتباه و فکر نشده باشد. پس تشکل‌های صنفی لازم است تا هر کس می‌خواهد وارد این حوزه کسب‌وکار شود هویت بگیرد و مشخص شود کیست و آدرس و اطلاعات دسترسی‌اش شناسنامه دار باشد.

برای مدیریت ارتباطات با هر صنف هم انتخاباتی برگزار می‌شود و نمایندگان این صنف از بین خودشان مشخص می‌شوند. دولت هم می‌داند برای تصمیم‌گیری با چه کسانی طرف است. در نهایت هم برخوردها، برخورد کسب‌وکاری است. به این مفهوم که چارچوب کلی فعالیت آن صنف توسط خودشان مشخص شود. البته در متن همان قانون صنوفی که دارای قانون خاص باشند مستثنی شده‌اند.

حالا از این صنف عده‌ای رای‌گیری می‌کنند و تبدیل می‌شوند به اتحادیه صنف. سوال اینجاست که در این شرایط حقوق چه کسانی برای این اتحادیه در اولویت است؟ آیا حقوق عامه مردم هم «الزاماً» برای آنها در اولویت است؟ می‌شود وزارت صمت همه چیز را در اختیار خود صنف قرار بدهد تا خودشان تصمیم بگیرند؟

دوستان در اتحادیه می‌گویند ما خودمان مجوز می‌دهیم که در حقیقت همان جواز یا پروانه کسب است. این قبول اما این مجوز به این مفهوم است که دولت بداند چه کسانی در این حوزه فعال هستند. برای مثال دولت در مورد شرکت اسنپ با چه کسی طرف است؟ کارکرد اصلی اتحادیه‌ها دو چیز است: ۱- با کنترل‌های اولیه و صدور جواز کسب فعالان هر صنف را شناسنامه دار کنند. ۲- به عنوان یک رابط تسهیل گر انتظارات و خواسته‌ها را از صنف جمع‌بندی کنند و سپس به دولت و تصمیم‌گیران منتقل کرده و استانداردهای کلی و تصمیماتی که در دولت گرفته می‌شود را به اعضای صنف منتقل کنند.

این کلیت موضوع اما در حوزه حمل‌ونقل که داشتن پروانه کسب کافی نیست. حوزه حمل و نقل هزار جور ضوابط تخصصی و قوانین مصرح در کشور دارد. حالا این بین اینکه چه کسی مجوز دهد و چه کسی نظارت کند، به نظر من بازی با لغات است برای دور زدن ضوابط.

مواد ۳۱ و ۳۲ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی صراحتا اشاره کرده که شهرداری‌ها موظفند کلیه فعالیت‌های مربوط به حمل‌ونقل بار و مسافر را در محدوده شهرها در قالب شرکت‌های خصوصی ساماندهی و بر آن‌ها نظارت کنند و به عنوان مرجع رسیدگی به تخلفات برای این موسسات پروانه فعالیت صادر کنند. پس مشخص است که در اینجا قانون در حوزه حمل‌ونقل هویت دیگری را شناسایی کرده به نام «پروانه فعالیت». ماده ۹۱ قانون نظام صنفی هم به صراحت موضوع پروانه فعالیت که یک مجوز تخصصی است را در کنار پروانه کسب برای واحدهای صنفی تکلیف کرده است.

فرض کنید اتحادیه کسب‌وکارهای اینترنتی به این‌ها مجوز بدهد. دولت به ما هم می‌گویند نظارت کنید. خب ما نظارت می‌کنیم و می‌بینیم برای مثال ضابطه‌ای را رعایت نکرده‌اند. الان چکار کنیم؟ در همین مدت که مثلا ادعا دارند مجوز اتحادیه را دارند ۱۰ نامه به امضای معاونت حمل‌ونقل شهرداری خطاب به اینها صادر شده که اعلام کنید چه ماشین‌هایی با چه متوسط سنی کار می‌کنند یا استاندارد پذیرش خودروتان چیست. تاکنون یک مورد جواب نداده‌اند. اگر ما قانوناً ناظریم الان باید در برابر کسی که اصلا به رعایت ضوابط جواب نمی‌دهد چکار کنیم؟ آیا اتحادیه در قبال این موضوع پاسخگو است؟

سال ۹۵ تصویب‌نامه هیات وزیران گفت که باید وزارت کشور و وزارت صنعت دستورالعمل نظارت شهرداری بر تاکسی‌های آنلاین را تدوین کند. قاعدتاً آنجا باید مشخص شود ابزار نظارتی شما چیست. 

اولاً همانطور که گفتم صراحت قانون در مورد صدور پروانه فعالیت از سوی شهرداری‌ها در جاهای مختلف کاملا مشخص است و ثانیاً معاون دادستان کل کشور رسماً نامه زده که نظارت شهرداری‌ها طبق قانون بسته به تدوین دستورالعمل نیست. صراحتاً در قانون جرایم راهنمایی رانندگی اشاره شده که شهرداری‌ها موظف هستند نظارت کنند و حمل و نقل را ساماندهی کنند. این قانون می‌گوید اگر کسی تخلف کرد شهرداری باید پروانه فعالیت‌اش را باطل کند.

نظر شخصی من این است که ما باید اتحادیه را به رسمیت بشناسیم و می‌شناسیم؛ یعنی در جایگاه کارکردی که برایش تعریف شده آن را به رسمیت می‌شناسیم. مجوز و پروانه‌ای که اتحادیه می‌دهد عام است و عمومیت دارد. هر کدام از شرکت‌ها هم باید پروانه تخصصی‌ را از صنف مربوط به کارشان بگیرند.

این شکل کار که اتحادیه کسب‌وکارهای اینترنتی امروز از نخود و لوبیا فروشی آنلاین تا داروخانه آنلاین تا طلا فروشی آنلاین تا کارواش آنلاین مجوز می‌دهد کاملا بی‌منطق است. همه چیز در حال الکترونیکی شدن است؛ آیا در آینده نزدیک همه باید بروند از اتحادیه کسب‌وکارهای اینترنتی مجوز بگیرند؟ ساز و کار اتحادیه برای نظارت بر این همه مجوزی که می‌دهد چیست؟ از ایشان می‌پرسم مگر کلا در این اتحادیه چند نفر هستند که به اندازه یک وزارت‌خانه مجوز صادر می‌کنند و قرار است روی آن‌ها نظارت هم داشته باشند؟

اما آیا این روند صحیحی است که شهرداری و تاکسیرانی که خودشان رقیب سرویس‌های آنلاین حمل‌ونقل هستند، به رقیب‌شان مجوز یا پروانه بدهند؟ 

سوال خوبی پرسیدید چون این روزها مدام در جاهای مختلف همین موضوع نقل می‌شود. اولاً اینکه در شهرداری‌ها چه نهادی به این‌ها مجوز بدهد، الزاماً سازمان تاکسیرانی نیست. آنچه مشخص است این است که در شهر تهران متولی این موضوع معاونت حمل‌ونقل شهرداری است.

اما به هرحال تاکسیرانی زیرمجموعه شهرداری است. 

نکته مهم اینجاست که هیچ‌کدام از تاکسی‌های تهران مستقیماً با سازمان تاکسیرانی تهران ارتباطی ندارند. تاکسی‌ها متعلق به ما نیستند. متعلق به افرادی هستند که آمده‌اند از ما گواهی و پروانه فعالیت در این شغل را گرفته‌اند. از ۱۰ سال پیش همه تاکسی‌های تهران زیرمجموعه ۲۰ شرکت خصوصی هستند که پروانه فعالیت‌شان را از سازمان تاکسیرانی تهران دریافت کرده‌اند. سرویس‌های اینترنتی هم می‌توانند دقیقا به همین شکل اما با قالب تخصصی خودشان فعالیت کنند. تجربه جهانی هم همین است که به سرویس‌های اینترنتی مجوز اپراتوری می‌دهند.

من در ابتدای کارم با مدیران سرویس‌های آنلاین جلسه گذاشتم و به آنها گفتم شما نسل آینده اپراتورهای حمل‌ونقل هستید. بیایید چارچوب کاری را با مشارکت خودتان تعریف کنیم، بر همان اساس از ما مجوز فعالیت بگیرید، من حمایت‌تان می‌کنم. چارچوب ما بسیار ساده‌گیرانه‌ است و بعد از آن شما می‌توانید رسما از تاکسی‌ها استفاده کنید. تعارف نداریم؛ در حال حاضر بعضی تاکسی‌های تهران در ارایه خدمات بی‌کیفیت هستند و با مردم بد برخورد می‌کنند. شما رانندگان مورد تایید و با امتیاز بالا را معرفی کنید، ما به آن‌ها تاکسی‌ می‌دهیم تا از مزایای آن هم بهره‌مند شوند. این برای همه در شهر بهتر و منصفانه‌تر است علی‌الخصوص برای شهروندان.

این‌ها همه‌اش برمی‌گردد به بحث مجوز. آیا وزارت کشور که متولی شهرداری‌هاست در حال حاضر رویکرد دوگانه‌ای را پیش نمی‌برد؟ از یک سو ظاهراً تصویب‌نامه هیات وزیران یعنی مجوز اتحادیه و نظارت شهرداری را قبول دارد و تلاش می‌کند دستورالعمل نظارت را با همکاری وزارت صنعت تدوین کند، اما از طرف دیگر لایحه می‌برد در هیات دولت تا مجوز پلتفرم‌های آنلاین از طرف شهرداری صادر شود. این رویکرد دوگانه چرا وجود دارد؟ 

برمی‌گردیم به حرف قبلی من، [به دلیل نبود ابزار نظارتی] با این شرایط مجوز بدهیم یا ندهیم چه فرقی می‌کند؟ من می‌گویم مجوز اتحادیه به رسمیت شناخته شود به دلیل تشکلی صنفی‌اش. کار خودش را بکند و اگر من به عنوان تاکسیرانی تصمیم غیرضروری می‌گیرم، اعتراض کند.

از طرفی چیزی که در مورد این لایحه در رسانه‌ها پخش شد غیر دقیق بود. اصلاً آنچه رفت در هیات دولت بررسی شد این نبود و ربطی به اینترنتی‌ها نداشت. در مورد بند دیگری از قانون هوای پاک بود. چیزی که همان موقع من پیگیری کردم و در حدی که مطلع شدم اصلاً آن پیشنهاد اصلاحی از وزارت کشور نیامده بود، از طرف وزارت صمت بود.

ببینید وظیفه ما این است که باید پروانه فعالیت صادر کنیم. اتحادیه پروانه کسب، و ما پروانه فعالیت بدهیم. اگر شرکتی می‌خواهد در حوزه حمل‌ونقل کار کند باید ضوابط حمل‌ونقل را بپذیرد. کشور شورای عالی ترافیک دارد و چندین کمیته حضور دارند، اتحادیه را هم دعوت می‌کنند. آنجا چون فراسازمانی و فراصنفی است و عام نگاه می‌کند، حقوق عمومی را رعایت می‌کند. حتی ضوابط کاری تاکسیرانی را هم شورای عالی ترافیک تصویب می‌کند و من در شهرداری تنها مجری‌ام. آنجا به من می‌گوید کسی این شرایط را داشت مجوز بدهید، نداشت باطل کنید.

اما اتحادیه و تاکسی‌های آنلاین می‌گویند کسی با ما کار نداشته باشد ما خودمان ساز و کار نظارتی داریم. شما بروید در قانون نظام صنفی نگاه کنید فصل هشتم که مربوط به تخلفات است چه عناوینی دارد! عرضه خارج از شبکه، احتکار، گران‌فروشی و کم‌فروشی چه ربطی به تاکسی آنلاین دارند؟

شما می‌گویید این خبر غیردقیق در رسانه‌ها منتشر شده اما به تازگی شهردار تهران و معاون علم‌وفناوری ریاست‌جمهوری در همین رابطه اظهار نظر کرده‌اند. 

موضوع توافق جدید بین شهرداری و معاونت علمی اخیراً اتفاق افتاد و در آن دکتر ستاری اظهار نظری کردند که البته از سوی خبرگزاری‌ها کامل و دقیق منتشر نشده. واقعیت این است که آشفتگی وضع فعلی از سوی هیچ‌کس منطق ندارد. شما از من پرسیدید چرا گفته‌ام این‌ها دوست‌ دارند در بی‌قانونی باشند. ببنید در شرایط فعلی چه اتفاقی در حال رخ دادن است. وزارت کشور با وزارت صمت درگیر تهیه یک دستورالعمل است، آقای جهرمی از وزارت ارتباطات در بخش دیگری وارد شده، معاونت علمی از جای دیگری دخالت می‌کند. شهرداری‌ها ساز خودشان را می‌زنند. دادستانی نامه می‌دهد. وضعیت فعلی را ببینید که چه هرج و مرجی شده. شاید سرویس‌های اینترنتی فکر کنند که با دامن زده شدن به اختلافات و وسط این آشفته بازار فرصتی برای رشد بی‌قاعده پیدا می‌کنند اما در بلند مدت همین آشفتگی‌ها و بلاتکلیفی برای آن‌ها هم مضر است. اصطلاحا در ادبیات سرمایه‌گذاری می‌گویند شرکت‌ها دارای Regulatory Risk می‌شوند که این برای جذب سرمایه‌شان هم خوب نیست.

روزی که من به تاکسیرانی آمدم، راننده‌ها آمدند و به کرایه‌ها اعتراض کردند. من گفتم به همان اندازه که مدیرعامل تاکسیرانی برای شما هستم، مدیرعامل تاکسیرانی برای مردم هم هستم. این که می‌گویم این سرویس‌ها نباید آسیب ببینند برای آن است که اگر درست و با قاعده رشد کنند می‌توانند بسیاری از مشکلات ما را حل کنند اما رشد بی‌قاعده که فقط منافع خودش را ببیند خودش تبدیل می‌شود به یک مشکل جدید در کنار مشکلات قبل.

استارت‌آپ‌ها در کنار رشد باید پاسخگو هم باشند؛‌ نه فقط به سهامداران‌شان برای ساختن سودهای بزرگ یا صنف‌شان که مراقب همدیگر هستند، بلکه به عامه مردم و عامه اقتصاد این کشور.

به نظر من رویکردهای بسیار بدی در اکوسیستم استارت‌آپی دارد رواج پیدا می‌کند. شاید این عبارات، عبارات خوبی نباشند و بعضی‌ها را اذیت کند اما اکوسیستم دارد می‌شود یک اکوسیستم لوس و نُنُر که هیچ‌کس هیچ‌چیز نمی‌تواند به آن بگوید. مگر در دنیا اینطور است؟ دوستانی که اوبر آرزو دارد در ایران جای آنها باشد، آیا می‌توانند در یک کشور دیگر با شرایط آنها رقابت کنند؟ همین امروز در اکوسیستم ما سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور و اتحادیه کسب‌وکارهای اینترنتی سر مجوز دادن با هم درگیرند. کسانی که می‌گویند مجوز بد است دارند دعوا می‌کنند که نه، من هم باید مجوز بدهم. برای من خبرش را فرستاده بودند که آقای الفت نسب در نشست خبری اتحادیه می‌گوید کارپینو غیرقانونی است چون مجوز از ما نگرفته و اول بیاید مجوز بگیرد تا قانونی شود.

آقای قنادان از این سوال رد شدید که آیا وزارت کشور رفتار دوگانه‌ای داشته یا خیر. بالاخره این وزارتخانه به دنبال تدوین دستورالعمل است یا لایحه بردن به هیات دولت و سپس مجلس؟ 

من نماینده وزارت کشور نیستم. من این را می‌توانم بگویم تا حدی که افراد درگیر با موضوع در وزارت کشور و شهرداری را می‌شناسم برخورد سیاسی یا برخورد چند لایه برای اینکه ما این‌ها را بیاوریم و سپس خفه‌شان کنیم یا بلایی سرشان بیاوریم به هیچ وجه وجود ندارد. نمی‌دانم که این‌همه سوءظن از کجا آمده شاید مربوط به برخوردهای گذشته است.

اما موضع گیری‌های خود من برای بسیاری از افراد در تاکسیرانی‌های کشور عجیب بوده و آثار زیادی هم در تغییر نگاه‌ها داشته. حالا خواهید دید که ما در آینده با شرکت‌های مشابه و جدیدی که می‌خواهند با شهرداری کار کنند چه همکاری‌هایی خواهیم داشت. در این اکوسیستم من را می‌شناسند؛ من به عنوان یک مقام رسمی در شهرداری می‌گویم که قطعا حمایت می‌کنیم. این حرفم هم برای من، هزینه داشته. مخصوصاً در بین قشر سنتی تاکسیران‌ها.

اگر بر اساس تصویب‌نامه سال ۹۵، نحوه نظارت شهرداری بر تاکسی‌ها آنلاین مشخص می‌شد امروز این مشکلات هم وجود نداشت. دو سال زمانی کافی برای تدوین یک دستوالعمل نیست؟ 

این هم سوال خیلی خوبی است. خودشان اجازه نمی‌دهند توافق شکل بگیرد. مدام جلسه می‌گذارند برای موضوع. نماینده وزارت صنعت و نماینده حقوقی اتحادیه می‌آیند می‌نشینند در جلسه. نماینده اتحادیه بی‌منطق چانه می‌زند و می‌گویند هیچ کدام از موارد را قبول نداریم. نماینده وزارت صنعت هم کیفش را برمی‌دارد و می‌رود.

سپس می‌گویند نماینده وزارت صنعت با نماینده وزارت کشور به جمع بندی نمی‌رسد و ما کاری نداریم! معلوم است که می‌خواهند موضوع را متوقف به توافق روی دستورالعمل کنند. دوست دارند هیچ کنترلی نباشد. می‌گویند اگر هر گونه کنترلی باشد استارت‌آپ‌ها نابود می‌شوند. این همان چیزی است که من می‌گویم در اکوسیستم استارتاپی دارد رویه‌های غلطی شکل می‌گیرد که هیچ‌جای دنیا نیست. متاسفانه چون به تجربیات دنیا نگاه نمی‌کنیم نهاد نوپای استارت‌آپ‌ها هم دارند کج رشد می‌کنند.

امروز شهرداری بالاخره به دنبال مجوز و پروانه دادن است یا نظارت کردن؟ 

این‌ها هیچ فرقی ندارند. به این دلیل که نظارت من باید بر چه باشد؟ نظارت، مبنا می‌خواهد و داشتن مجوز هم بدون رعایت آن مبنا معنا ندارد.

مبنا دستورالعمل است.

مبنا، ضوابط کار کردن است. یعنی ضوابط پروانه فعالیت. یعنی بر اساس ضوابط من بتوانم تشخیص بدهم چه خودرویی قابل استفاده است. سیکل احراز هویت باید چطور باشد. استاندارد کنترلی چطور باشد. ما باید بر اساس پروتکل، بر این موارد نظارت داشته باشیم. حالا اگر این موارد انجام نشد باید اجازه کار داشته باشند؟

در مرداد ماه یک نشست خبری در اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی برگزار شد. آقای منشی‌پور مدیرعامل تپسی گفت در صورتی که ملزم شویم از شهرداری مجوز بگیریم ۲ هفته‌ای ورشکست می‌شویم. آقای علاقبند نایب‌رییس هیات مدیره اسنپ هم گفت در یک شهر رقمی که از ما درخواست شده از کل بودجه تاکسیرانی آن شهر بیشتر بوده. حالا بیایید روزی را تصور کنیم که شهرداری به قول شما، پروانه فعالیت به این شرکت‌ها بدهد. در ازای دادن این پروانه دقیقاً چه چیزی از این شرکت‌ها می‌خواهید؟

باور من این است که نباید چرخ را در تهران یا ایران از نو بسازیم. بیایید در دنیا هرکاری انجام شده ما هم همان کار را بکنیم. در دنیا چند اصل اساسی وجود دارد که آنها رعایت شود، بقیه‌اش فرعیات است. یکی از اصلی‌ترین‌ها، کنترل سوابق راننده است چون ایمنی مسافر بسیار مهم است. شرکت‌های اینترنتی‌ با فشارهایی که در این مدت روی آنها بوده به نظر می‌رسد در این حوزه پیشرفت‌های خوبی داشته‌اند. خودشان دست‌کم این ادعا را دارند اما نمی‌شود قضاوت کرد که شدت این کنترل‌ها اگر منافع اقتصادی‌شان را تهدید کند چقدر خواهد بود.

مورد بعدی استانداردهای زیست محیطی است. ناوگان نباید آلودگی ایجاد کند. خودروها باید معاینه فنی داشته باشند. ضوابط فرسودگی و معاینه فنی رعایت شود. این نظر شخصی‌ام است به عنوان عضوی از مدیریت حمل‌ونقل کشور، اما اینکه شرکت‌ها بخواهند به یک‌باره این تغییرات را در مورد ناوگان خودشان انجام دهند هم شدنی نیست. اینجا باید توافق کنیم که فرصت داشته باشند ظرف مدت زمان معین و قابل قبولی این تغییرات ایجاد شود.

نکته سوم مربوط به داده‌هاست. من درک می‌کنم و می‌دانم بخش بزرگی از مدل درآمد این کسب‌وکارها از داده‌هاست و بزرگترین دارایی‌شان هم همین است. اینجا حد و مرز داریم و می‌گوییم استفاده تجاری از داده‌ها باید منحصراً در اختیار خود شرکت باشد. هیچ نهادی غیر از خود شرکت اجازه استفاده تجاری از آنها را ندارد.

چه نوع دیتایی را خواسته‌اید؟ 

دیتای ناشناس از سفرهایی که در شهر اتفاق می‌افتد. استفاده از این داده‌ها برای برنامه‌ریزی‌های شهری و طراحی سیستم حمل‌ونقل ضروری است. ما نهاد رگولاتور هستیم و به همین دلیل است که می‌گویم رقیب نیستیم. چارچوب دیتای ناشناس شامل این است که سفرها از کجا شروع شده و کجا تمام شده، خودرو چه بوده، چه مبلغی دریافت شده و در چه ساعتی از روز انجام شده است.

این دیتا، همه‌ی کسب‌وکار این شرکت‌هاست. 

فکر می‌کنم روی موضوع داده‌ها کمترین اختلاف وجود داشت حتی پیشنهاد خود من بود که شهرداری تعهد بدهد که از این داده، به عنوان داده تجاری استفاده نکند و وارد کسب‌وکار یا رقابت با آن‌ها آنها نشود.

بقیه مواردی که شهرداری درخواست داشته چه بوده‌اند؟ چون بحث پول از طرف مدیران اسنپ و تپسی مطرح شده که حرف از ورشکستگی به میان آمده. 

در دنیا برای هزینه صدور لایسنس اپراتوری از شرکت‌ها مبالغی گرفته می‌شود که مبانی مختلفی هم دارد. اما در تهران هیچ چیزی در مورد عدد و رقم تعیین و تصویب نشده که الان بخواهم در موردش توضیح بدهم. اینها را کاملاً می‌شود محاسبه و مذاکره کرد و به توافق رسید تا در این شرایط به وضعیت اقتصادی این شرکت‌ها هم ضربه نزند. حتی می‌شود بجای پول دادن بابت مجوز، اینها خدماتی مثل تحلیل داده‌ها یا نقشه یا هر چیز دیگری را به شهرداری ارایه کنند. می‌خواهم بگویم که الان دیدگاه ما در شهرداری نسبت به این شرکت‌ها اصلا نگاه درآمدی نیست چون اگر همکاری شکل بگیرد منافع عمومی خیلی زیادی ایجاد خواهد کرد.

پس بحث عوارض خودرو و راننده که مطرح شده بود به چه صورت بود؟ 

شرکت‌ها قرار نیست چنین هزینه‌ای پرداخت کنند. اپراتور در حال ساختن بازار برای راننده است. پس راننده باید خودش برود معاینه فنی و مجوز حمل مسافرش را بگیرد و هزینه‌های مجوز گرفتنش را بدهد نه شرکت. در همه جای دنیا اینطور است که راننده خودروی خودش را ثبت می‌کند. حتی اگر قرار باشد خودروهای باکیفیت‌تری در ناوگان قرار بگیرند هم این مشکل یک شرکت مثل اسنپ نیست. راننده است که اگر می‌خواهد کار کند باید برود خودروی باکیفیت‌تری بیاورد. تنها کاری که سرویس اینترنتی دارد این است که باید از رانندگان و خودروهای مجاز استفاده کند.

ببینید اعداد و ارقام امروز اصلاً مهم نیست چون هنوز هیچ مبنایی نداریم. ما از شرکت‌ها دعوت کردیم تا خودشان بیایند و نظر بدهند اما رفتند و نظرشان را در رسانه‌ها گفتند، پشت سر من داد زدند و ارقامی مثل ۲۰۰ میلیارد تومان مطرح شد.

نمی‌دانم چرا این کار را کردند شاید به دلیل اینکه گمان کردند می‌شود کل موضوع نظارت شهرداری‌ها را کنار گذاشت. اما بالاخره مگر این‌ها می‌توانند در شهر کار کنند، بزرگ شوند و با شهرداری تهران یا دیگر شهرها کاری نداشته باشند؟

در ازای این لایسنس چه چیزی دریافت می‌کنند؟ 

اجازه فعالیت حمل‌ونقلی. در تمام دنیا شهرداری‌ها از کسب‌وکارها عوارض می‌گیرند و برای عامه مردم خرج می‌کنند. حقیقت این است که ما نهاد سود‌ده نیستیم؛ شهرداری تهران یک نهاد عمومی است و نمی‌تواند سود بدهد.

حرف آخر؟

تاکسیران‌های سنتی انتقادهای زیادی به من داشته‌اند که چرا می‌گویم باید از شرکت‌های اینترنتی حمایت کرد. خودم فکر می‌کنم حضور آدمی مثل من، برای این شرکت‌ها یک فرصت است. برای اکوسیستم استارت‌آپی ایران هم یک فرصت است. من مدت‌ها مربی تعداد زیادی از استارت‌آپ‌ها بوده‌ام.

از این جهت این را می‌گویم که چنین فرصتی حداقل در حوزه حمل‌ونقل شاید کمتر پیش بیاید. گمان می‌کنم در شرایط فعلی و با شناختی که من از این اکوسیستم دارم، می‌شود قواعد بسیار بهتر و منسجم‌تری تدوین کرد. این به نفع عموم خواهد بود و مدلی که ما در اینجا با هم به توافق برسیم، حتی می‌تواند برای دیگر حوزه‌ها و صنایع مثل بهداشت و درمان، فین‌تک و… هم الگو شود.